Оподаткування новорічних подарунків на держпідприємтві

232

ПРОБЛЕМА

Державне підприємство планує закупити новорічні подарунки для дітей працівників безпосередньо у виробника. Як правильно оформити видачу таких подарунків? Як оподатковувати вартість подарунка, якщо вона менша 8% мінімальної заробітної плати та якщо більша? Як оподатковувати подарунки закуплені для всіх співробітників та який порядок їх оподаткування?

РІШЕННЯ

Питань стосовно новорічних подарунків багато. Та й воно не дивно, адже Новий рік уже зовсім скоро. Тож відповідаємо на такі запитання по черзі.

Новорічні подарунки для дітей працівників

ПДФО

Розпочнемо із згаданої у запитанні вартості подарунку. Дійсно, відповідно до статті 4 Закону України «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків» від 30.11.2000 № 2117-ІІІ (далі — Закон № 2117) не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб новорічні дитячі подарунки загальною вартістю не більше 8% прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.

Проте податківці вже кілька років поспіль повідомляють, що при оподаткуванні новорічних подарунків потрібно керуватись нормами Податкового кодексу України (ПК). Зокрема за «подарунковим» підпунктом 165.1.39 ПК до загального місячного доходу платника податку не включають подарунки, вартість яких менша 50% мінімальної зарплати (у 2014 році — 609 грн.). Така ж відповідь міститься і у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (категорія 103.04). Що ж, з огляду на суми не будемо сперечатись із податківцями і будемо використовувати норми ПК.

Внимание

Коли подарунки планується роздати працівникам після 1 січня, то неоподаткований розмір подарунка визначатимуть уже із нового розміру мінімальної зарплати.

Якщо ж новорічний подарунок виявиться дорожчим, то суму перевищення потрібно оподаткувати ПДФО за ставкою 15% (17%) не забувши застосувати натуркоефіцієнт.

У Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), затвердженому наказом МДЗ від 21.01.2014 № 49, неоподатковувану частину новорічного подарунку потрібно відобразити за кодом ознаки доходу «160», оподатковану — «126».

Внимание

Оподаткування ПДФО можливе лише тоді, коли буде ідентифіковано отримувача подарунка. Наприклад, якщо підприємство спочатку складає списки дітей працівників та потім під особистий підпис видає працівникам подарунки.

Якщо ж подарунки видаватимуть безпосередньо дітям чи їх батькам, наприклад під час дитячого новорічного свята, без ідентифікації отримувача, тоді вартість подарунків не оподатковуватимуть ПДФО.

ЄСВ

На вартість новорічного подарунка для дитини працівника єдиний соціальний внесок не нараховують та не утримують (п. 8 розд. ІІ Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170).

Військовий збір

Оскільки вартість новорічного подарунка не належить до фонду оплати праці, то й військовий збір не утримують.

Податок на прибуток

На жаль у обліку податку на прибуток картина більш сумна. Все через те, що підпунктом 14.1.202 ПК операції з безоплатного надання товарів прирівняні до продажу. Відповідно, доводиться відображати дохід від продажу. Але завдяки пункту 135.4 ПК дохід від безоплатно переданих подарунків дорівнюватиме нулю.

Проте податківці вважають, що дохід у такому випадку потрібно відображати виходячи зі звичайних цін. Відобразивши дохід, платник матиме право на податкові витрати у сумі собівартості придбаних подарунків. Такий підхід озвучений в Узагальнюючій податкові консультації щодо порядку визначення доходу та витрат за операціями з безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), затвердженій наказом ДПСУ від 05.07.2012 № 581.

Ми не згодні з позицією податківців, і вважаємо, що відповідно до чинних норм Податкового кодексу України, підприємство не повинно відображати доходи при безоплатній передачі подарунків.

Внимание

Якщо підприємство закуповуватиме новорічні подарунки не напряму, а через профспілку, воно матиме шанс на податкові витрати. Адже відповідно до підпункту «б» підпункту 138.10.6 ПК дозволено включати до складу податкових витрат суми коштів, перераховані профспілкам, зокрема, на культурно-масову роботу, в розмірі, що не перевищує 4% оподатковуваного прибутку за попередній звітний рік.

При цьому надання подарунків має бути передбачено у колдоговорі, а при обчисленні витрат потрібно врахувати проведені виплати, зазначені у підпункті «а» підпункту 138.10.6 ПК.

ПДВ

Оскільки безоплатна передача товарів вважається постачанням (пп. 14.1.191 ПК), то виникає необхідність у відображенні податкового зобов’язання з ПДВ. Проте поки що його сума дорівнюватиме нулю, оскільки пункт 188.1 ПК визначає базою оподаткування ПДВ договірну вартість. А при даруванні подарунків ні про яку компенсацію не йдеться. Про звичайні ціни не згадуємо, адже мало віриться, що роботодавець подарує працівнику новорічний подарунок вартістю більше за 50 млн. грн.

Проте будьте обережні. Із 1 січня 2015 року при безоплатній передачі товарів доведеться нараховувати податкові зобов’язання, з огляду на ціну придбання товару. Адже запрацює норма ПК, за якою база оподаткування ПДВ не може бути нижча ціни придбання таких товарів.

Окрім того, оскільки роздачу новорічних подарунків важко віднести до господарської діяльності підприємства, то підприємство має відкоригувати відображений при придбанні подарунків податковий кредит з ПДВ (пп. «г» п. 198.5 ПК). Для цього нараховують податкові зобов’язання з огляду на вартість придбання подарунків.

Внимание

Підприємство могло і не віднести суми ПДВ до податкового кредиту при придбанні подарунків. Тоді й податкові зобов’язання з ПДВ нараховувати не потрібно.

К сведению

Якщо дитячі новорічні подарунки купуватиме профспілка у виробничих чи торгових підприємств, то такі операції звільняються від оподаткування ПДВ (ст. 2 Закону № 2117). Головною умовою буде дата закупівлі — вона має бути з 15 листопада по 15 січня. Такої самої думки і податківці. З їх відповіддю можна ознайомитись у категорії 101.02 ЗІР.

Далі розглянемо ситуацію, коли подарунки надають безпосередньо працівникам підприємства.

Подарунки для працівників

ПДФО

Якщо отримувачами подарунків будуть працівники, то діятиме підпункт 165.1.39 ПК. Порядок його дії такий самий як і при наданні подарунків дітям працівників, тож зупинятись на ньому не будемо.

ЄСВ

На жаль, при наданні працівникам новорічних подарунків виникають підстави для нарахування та утримання ЄСВ. Адже відповідно до абзацу шостого підпункту 2.3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, одноразові заохочення (як у грошовій, так і у натуральній формі), не пов’язані з конкретними результатами праці, належать до інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Тож відповідно доведеться нараховувати та утримувати ЄСВ у загальному порядку.

Військовий збір

Як з’ясували вище, вартість подарунків включають до фонду оплати праці. До того ж видача подарунків працівникам пов’язана з трудовими відносинами. Отже, доведеться із вартості подарунків утримувати ще й військовий збір. Але без застосування натурального коефіцієнта.

Зверніть увагу! ПДФО, ЄСВ та військовий збір утримують та нараховують лише за умови «персоналізації» подарунків. Тобто коли працівник розписався за отримання конкретного подарунка.

Податок на прибуток

Оскільки новорічні подарунки можна віднести до фонду заробітної плати, то може скластись враження, що витрати на придбання подарунків можна віднести до складу податкових на підставі пункту 142.1 ПК. Проте податківці будуть не в захваті від такого кроку платника податків. Тож вочевидь, свою позицію підприємство буде відстоювати не лише у стінах податкової, а й суду.

Відзначимо, шанси на успіх будуть більшими, якщо надання новорічних подарунків буде передбачено колективним договором.

ПДВ

ПДВ-шні наслідки при наданні новорічних подарунків працівникам будуть такі самі, як і у випадку із наданням подарунків дітям працівників.

Оформлення видачі подарунків

Видачу подарунків можна оформити, склавши «Відомість отримання подарунків працівниками ______ відділу» у довільній формі. При цьому у ній обов’язково зазначають ПІБ працівника, якому видається подарунок, ПІБ та вік дитини (якщо подарунок видають дитині), назву подарунка, дату отримання подарунка, підпис працівника.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль