Головбух

Курсові різниці та штрафи за простроченим кредитом: чи є право на податкові витрати

  • 1 грудня 2014
  • 42

ПРОБЛЕМА

Підприємство прострочило кредит. Чи мало воно право у 2014 році включати до податкових витрат відсотки та курсові різниці за таким кредитом після терміну погашення згідно з кредитною угодою?

РІШЕННЯ

Ситуація стосується минулорічних операцій, тому користуємося нормами Податкового кодексу України (ПК) станом на 31.12.2014.

Почнемо з курсових різниць. Відповідно до підпункту 153.1.3 ПК курсові різниці, пов’язані із заборгованістю визначаються за правилами бухгалтерського обліку. Прострочення періоду сплати кредиту не змінює факту наявності у підприємства заборгованості, пов’язаної з таким кредитом, якщо не порушено терміну позовної давності.

Нагадаємо, що позовна давність ― це строк, у межах якого кредитор може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. А загальна позовна давність становить 3 роки (ст. 256, 257 Цивільного кодексу України).

При цьому прибуток (позитивне значення курсових різниць) ураховується у складі доходів платника податку, а збиток (від’ємне значення курсових різниць) ураховується у складі витрат платника податку.

Тому підприємство у 2014 році у податковому обліку мало враховувати курсові різниці за простроченим кредитом, за яким не було порушено терміну позовної давності, у загальному порядку.

Щодо відсотків за простроченим кредитом, як ми зрозуміли, йдеться про штрафи, неустойки та пеню, які зобов’язане сплатити підприємство кредитору. Згідно з підпунктом 139.1.11 ПК ці суми заборонено включати до складу податкових витрат.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл