Головбух

Як у бухгалтерському обліку відображається переплата з податку на прибуток

  • 1 грудня 2015
  • 270

ПРОБЛЕМА

Підприємство сплачує авансові внески з податку на прибуток та має переплату за основним платежем з цього податку. Ці суми можна обліковувати на загальному субрахунку 6416 «Податок на прибуток» чи необхідно відкрити окремий субрахунок?

РІШЕННЯ

Так, суми переплати з податку на прибуток можна відображати на загальному субрахунку обліку сум цього податку.

Вважаємо, що переплата з податку на прибуток не є іншим від авансового внеску платежем. Тому їх доцільно облікувати на загальному субрахунку (наприклад, 6416 «Податок на прибуток»).

Водночас, враховуючи те, що для сплати платниками податку щомісячних авансових внесків з податку на прибуток Мінфін виділив спеціальні коди бюджетної класифікації, підприємство також може ввести для обліку сум авансових внесків окремий субрахунок (наприклад, 6417 «Авансові внески з податку на прибуток»). Оскільки суми авансового внеску, нараховані протягом року, відображаються у рядку 13.7 додатку ЗП до декларації про прибуток, то ведення такого субрахунку спростить процедуру заповнення додатку ЗП.

Бухгалтерський облік податків (податок на прибуток, податок на додану вартість, інші податки) ведеться на рахунку 64 «Розрахунки за податками й платежами». Авансові внески з податку на прибуток відображаються за кредитом рахунка 31 «Рахунки в банках» та дебетом аналітичного рахунка з обліку розрахунків з податку на прибуток рахунка 64, тому на окремих субрахунках рахунка 64 «Розрахунки за податками й платежами» сальдо на кінець місяця може бути не лише кредитовим, а й дебетовим. Такі показники не згортаються, а сальдо рахунка визначається розгорнуто за дебетом і кредитом як сума відповідного сальдо на субрахунках. Отже, у разі обліку сум авансових внесків на окремому субрахунку ми будемо мати дебетове сальдо на субрахунку 6417 та кредитове ─ на субрахунку 6416.

Переплата за податками, зокрема за податком на прибуток, наводиться в балансі у складі статті «Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом» (ряд. 1135) та окремо в рядку 1136 «у тому числі з податку на прибуток».

Мінфін у листі від 24.01.2013 № 31-08410-06-5/2297роз’яснює, що в кінці року зобов’язання з податку на прибуток підприємством відображається за кредитом аналітичного рахунка з обліку розрахунків з податку на прибуток рахунка 64 «Розрахунки за податками й платежами» і дебетом рахунка 98 «Податок на прибуток». Кредитове сальдо на відповідному аналітичному рахунку підлягає перерахуванню до бюджету. Тобто, якщо в кінці року зобов’язання з податку на прибуток (к-т 6416) перевищують суму авансових внесків (д-т 6417), то сума перевищення перераховується в бюджет.

Якщо у підприємства на кінець року виникає переплата (сума авансових внесків перевищує суму зобов’язань з податку на прибуток), то згідно з пунктом 87.1 Податкового Кодексу України ця сума може бути зарахована податковим органом платнику податку на прибуток у сплату щомісячних авансових внесків. Зарахування може бути здійснене на підставі поданої платником відповідної заяви про таке зарахування (лист ДПС від 01.04.2013 № 4420/6/15-14-15-13).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл