text
Головбух

Чи потрібно в бухгалтерському обліку нараховувати податок на прибуток щоквартально, якщо податковий період — рік

  • 1 грудня 2015
  • 94

ПРОБЛЕМА

Держпідприємство, поряд з авансовими внесками з податку на прибуток, щоквартально сплачує до бюджету частину чистого прибутку (держдивіденди). Податковий період з податку на прибуток складає рік. У разі нарахування податку буде занижений чистий дохід, що спричинить за собою заниження суми держдивідендів. Чи потрібно у бухгалтерському обліку щоквартально нараховувати податок на прибуток?

РІШЕННЯ

Сума податку на прибуток у фінансовій звітності відображається згідно з П(С)БО 17 «Податок на прибуток». Щодо заповнення та подання фінансової звітності юридичними особами — платниками податку на прибуток не визначено окремих правил для юридичних осіб, які визначають податкове зобов’язання у податковій декларації з податку на прибуток (далі — декларація) поквартально, а окремо для платників, які подають тільки річну декларацію. Нагадаємо, що статтею 57 Податкового кодексу України (ПК) окреслено коло платників, які визначають податкове зобов’язання з податку на прибуток на підставі квартальної податкової декларації.

Слід зазначити, що П(С)БО 17 не оперує поняттям «податкове зобов’язання» на відміну від ПК, а використовує поняття «поточний податок на прибуток» — сума податку на прибуток, визначена у звітному періоді відповідно до податкового законодавства (п. 3 П(С)БО 17).

Згідно з пунктом 4 П(С)БО 17 поточний податок на прибуток і відстрочений податок на прибуток (відстрочені податкові зобов’язання, відстрочені податкові активи) визнаються витратами або доходом у Звіті про фінансові результати, крім податку на прибуток, що нарахований внаслідок:

- дооцінки активів та інших господарських операцій, які відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку відображаються збільшенням власного капіталу.

- об’єднання підприємств шляхом придбання.

Отже, у фінансовій звітності податок на прибуток визнається витратами незалежно від подання податкової декларації.

Таким чином, у рядку 2300 «Витрати (дохід) від податку на прибуток» проміжного Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), форму якого затверджено НП(С)БО 1, юридичні особи — платники податку на прибуток відображають:

- податок на прибуток, визначений у декларації, якщо вона подається;

- податок на прибуток, розрахований самостійно без подання декларації.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл