Головбух

Оподатковуємо проценти за отриману від нерезидента позику

  • 1 грудня 2014
  • 59

ПРОБЛЕМА

Українське підприємство отримало кредит від свого засновника — резидента Швейцарії. Відповідно до кредитного договору українське підприємство перераховує на рахунок нерезидента у Швейцарії відсотки за використання валютного кредиту. Чи може українське підприємство за наявності письмового підтвердження щодо резидентства швейцарської компанії не утримувати податок з виплачених процентів?

РІШЕННЯ

Оподаткування доходів нерезидентів — юридичних осіб, отриманих ними із джерелом їх походження з України, здійснюється відповідно до вимог статті 160 Податкового кодексу України (ПК).

Однак такі доходи оподатковуються на території України за умови, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати (п. 160.2 ПК).

Умови оподаткування процентів за міжнародним договором

З метою уникнення подвійного оподаткування на території України застосовуються норми відповідної Конвенції між Урядом України і Швейцарською Федеральною Радою про уникнення подвійного оподаткування стосовно податків на доходи і на капітал (підписана 30.10.2000, ратифікована Законом України 10.01.2002 № 2929-III, набрала чинності в Україні 26.02.2002).

Порядок оподаткування процентів, що виникають у Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, встановлено статтею 11 даної Конвенції.

Згідно з вимогами даної норми проценти можуть оподатковуватись як в Україні, так і в Швейцарії. Це залежить від певних умов.

Так, проценти можуть оподатковуватись в Україні (у тій державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї держави). Однак, якщо фактичний власник процентів є резидентом Швейцарії, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати 10% загальної суми процентів.

Незважаючи на це, будь-які проценти будуть оподатковуватися лише в Швейцарії (у тій державі, резидентом якої є одержувач) за умови, що такий одержувач є фактичним власником процентів, та якщо такі проценти сплачуються:

a) у зв’язку з продажем у кредит будь-якого промислового, комерційного або наукового обладнання;

b) у зв’язку з продажем у кредит будь-яких виробів одним підприємством іншому підприємству;

c) за позиками будь-якого виду, що надаються банком; або

d) самій Договірній Державі, або її політико-адміністративному підрозділу, або місцевому органу влади.

Враховуючи викладене, якщо нерезидент, який надає валютний кредит (позику) резиденту, не є банківською установою, податок на доходи, отримані таким нерезидентом у вигляді процентів, утримується на території України.

Підтвердження статусу нерезидента

Для застосування зниженої ставки податку (до 10%) нерезидент має подати особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідку (або її нотаріально засвідчену копію), яка є підтвердженням того, що нерезидент є резидентом країни, з якою Україна уклала міжнародний договір. Можливе надання й інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України (п. 103.4 Податкового кодексу України; ПК).

Така довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни. Форма довідки затверджується згідно із законодавством відповідної країни і має бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (п. 103.5 ПК).

Згідно з вимогами Гаазької конвенції щодо скасування вимоги дипломатичної або консульської легалізації іноземних офіційних документів офіційні документи, які використовуватимуться на території держав-учасниць Конвенції, мають бути засвідчені спеціальним штампом «Apostille», проставленим компетентним органом держави, в якій було складено документ. До держав-учасниць Гаазької конвенції входять, зокрема, Україна і Швейцарія.

Внимание

Офіційні документи, на яких проставлено апостиль, не потребують будь-якого подальшого засвідчення (легалізації).

У разі ненадання зазначеної довідки при оподаткуванні процентів застосовуються вимоги пунктів 160.1 та 160.2 ПК. Резидент, що здійснює на користь нерезидента виплату процентів, зобов’язаний утримувати податок з таких доходів за ставкою в розмірі 15% їх суми та за їх рахунок. Сплачується такий податок до бюджету під час виплати доходу нерезиденту.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Ви виграли доступ!

Ви виграли доступ до вебінару «Платіжні картки у відрядженні: лайфхаки для бухгалтера». Зареєструйтеся та вкажіть, на яку електронну адресу Вам надіслати відеозапис вебінару.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Забрати виграш
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини