Оподатковуємо проценти за отриману від нерезидента позику

47

ПРОБЛЕМА

Українське підприємство отримало кредит від свого засновника — резидента Швейцарії. Відповідно до кредитного договору українське підприємство перераховує на рахунок нерезидента у Швейцарії відсотки за використання валютного кредиту. Чи може українське підприємство за наявності письмового підтвердження щодо резидентства швейцарської компанії не утримувати податок з виплачених процентів?

РІШЕННЯ

Оподаткування доходів нерезидентів — юридичних осіб, отриманих ними із джерелом їх походження з України, здійснюється відповідно до вимог статті 160 Податкового кодексу України (ПК).

Однак такі доходи оподатковуються на території України за умови, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати (п. 160.2 ПК).

Умови оподаткування процентів за міжнародним договором

З метою уникнення подвійного оподаткування на території України застосовуються норми відповідної Конвенції між Урядом України і Швейцарською Федеральною Радою про уникнення подвійного оподаткування стосовно податків на доходи і на капітал (підписана 30.10.2000, ратифікована Законом України 10.01.2002 № 2929-III, набрала чинності в Україні 26.02.2002).

Порядок оподаткування процентів, що виникають у Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, встановлено статтею 11 даної Конвенції.

Згідно з вимогами даної норми проценти можуть оподатковуватись як в Україні, так і в Швейцарії. Це залежить від певних умов.

Так, проценти можуть оподатковуватись в Україні (у тій державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї держави). Однак, якщо фактичний власник процентів є резидентом Швейцарії, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати 10% загальної суми процентів.

Незважаючи на це, будь-які проценти будуть оподатковуватися лише в Швейцарії (у тій державі, резидентом якої є одержувач) за умови, що такий одержувач є фактичним власником процентів, та якщо такі проценти сплачуються:

a) у зв’язку з продажем у кредит будь-якого промислового, комерційного або наукового обладнання;

b) у зв’язку з продажем у кредит будь-яких виробів одним підприємством іншому підприємству;

c) за позиками будь-якого виду, що надаються банком; або

d) самій Договірній Державі, або її політико-адміністративному підрозділу, або місцевому органу влади.

Враховуючи викладене, якщо нерезидент, який надає валютний кредит (позику) резиденту, не є банківською установою, податок на доходи, отримані таким нерезидентом у вигляді процентів, утримується на території України.

Підтвердження статусу нерезидента

Для застосування зниженої ставки податку (до 10%) нерезидент має подати особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідку (або її нотаріально засвідчену копію), яка є підтвердженням того, що нерезидент є резидентом країни, з якою Україна уклала міжнародний договір. Можливе надання й інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України (п. 103.4 Податкового кодексу України; ПК).

Така довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни. Форма довідки затверджується згідно із законодавством відповідної країни і має бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (п. 103.5 ПК).

Згідно з вимогами Гаазької конвенції щодо скасування вимоги дипломатичної або консульської легалізації іноземних офіційних документів офіційні документи, які використовуватимуться на території держав-учасниць Конвенції, мають бути засвідчені спеціальним штампом «Apostille», проставленим компетентним органом держави, в якій було складено документ. До держав-учасниць Гаазької конвенції входять, зокрема, Україна і Швейцарія.

Внимание

Офіційні документи, на яких проставлено апостиль, не потребують будь-якого подальшого засвідчення (легалізації).

У разі ненадання зазначеної довідки при оподаткуванні процентів застосовуються вимоги пунктів 160.1 та 160.2 ПК. Резидент, що здійснює на користь нерезидента виплату процентів, зобов’язаний утримувати податок з таких доходів за ставкою в розмірі 15% їх суми та за їх рахунок. Сплачується такий податок до бюджету під час виплати доходу нерезиденту.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль