Оподатковуємо проценти за отриману від нерезидента позику

30

ПРОБЛЕМА

Українське підприємство отримало кредит від свого засновника — резидента Швейцарії. Відповідно до кредитного договору українське підприємство перераховує на рахунок нерезидента у Швейцарії відсотки за використання валютного кредиту. Чи може українське підприємство за наявності письмового підтвердження щодо резидентства швейцарської компанії не утримувати податок з виплачених процентів?

РІШЕННЯ

Оподаткування доходів нерезидентів — юридичних осіб, отриманих ними із джерелом їх походження з України, здійснюється відповідно до вимог статті 160 Податкового кодексу України (ПК).

Однак такі доходи оподатковуються на території України за умови, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати (п. 160.2 ПК).

Умови оподаткування процентів за міжнародним договором

З метою уникнення подвійного оподаткування на території України застосовуються норми відповідної Конвенції між Урядом України і Швейцарською Федеральною Радою про уникнення подвійного оподаткування стосовно податків на доходи і на капітал (підписана 30.10.2000, ратифікована Законом України 10.01.2002 № 2929-III, набрала чинності в Україні 26.02.2002).

Порядок оподаткування процентів, що виникають у Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, встановлено статтею 11 даної Конвенції.

Згідно з вимогами даної норми проценти можуть оподатковуватись як в Україні, так і в Швейцарії. Це залежить від певних умов.

Так, проценти можуть оподатковуватись в Україні (у тій державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї держави). Однак, якщо фактичний власник процентів є резидентом Швейцарії, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати 10% загальної суми процентів.

Незважаючи на це, будь-які проценти будуть оподатковуватися лише в Швейцарії (у тій державі, резидентом якої є одержувач) за умови, що такий одержувач є фактичним власником процентів, та якщо такі проценти сплачуються:

a) у зв’язку з продажем у кредит будь-якого промислового, комерційного або наукового обладнання;

b) у зв’язку з продажем у кредит будь-яких виробів одним підприємством іншому підприємству;

c) за позиками будь-якого виду, що надаються банком; або

d) самій Договірній Державі, або її політико-адміністративному підрозділу, або місцевому органу влади.

Враховуючи викладене, якщо нерезидент, який надає валютний кредит (позику) резиденту, не є банківською установою, податок на доходи, отримані таким нерезидентом у вигляді процентів, утримується на території України.

Підтвердження статусу нерезидента

Для застосування зниженої ставки податку (до 10%) нерезидент має подати особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідку (або її нотаріально засвідчену копію), яка є підтвердженням того, що нерезидент є резидентом країни, з якою Україна уклала міжнародний договір. Можливе надання й інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України (п. 103.4 Податкового кодексу України; ПК).

Така довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни. Форма довідки затверджується згідно із законодавством відповідної країни і має бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (п. 103.5 ПК).

Згідно з вимогами Гаазької конвенції щодо скасування вимоги дипломатичної або консульської легалізації іноземних офіційних документів офіційні документи, які використовуватимуться на території держав-учасниць Конвенції, мають бути засвідчені спеціальним штампом «Apostille», проставленим компетентним органом держави, в якій було складено документ. До держав-учасниць Гаазької конвенції входять, зокрема, Україна і Швейцарія.

Внимание

Офіційні документи, на яких проставлено апостиль, не потребують будь-якого подальшого засвідчення (легалізації).

У разі ненадання зазначеної довідки при оподаткуванні процентів застосовуються вимоги пунктів 160.1 та 160.2 ПК. Резидент, що здійснює на користь нерезидента виплату процентів, зобов’язаний утримувати податок з таких доходів за ставкою в розмірі 15% їх суми та за їх рахунок. Сплачується такий податок до бюджету під час виплати доходу нерезиденту.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль