Головбух

Як враховуються збитки від операцій з акціями, придбаними до набуття чинності Податковим кодексом України

  • 1 грудня 2014
  • 38

ПРОБЛЕМА

Виробниче підприємство має у податковому обліку збитки від операцій з акціями, придбаними до 2011 року. Чи поширюються на такі збитки вимоги щодо поетапного їх врахування упродовж 2012–2015 років згідно з чинною редакцією статті 150 Податкового кодексу України?

РІШЕННЯ

Операції з цінними паперами, придбаними до набуття чинності Податковим кодексом України (ПК), оподатковуються за правилами, що діяли на момент їх придбання, тобто згідно з пунктом 7.6 Закону про прибуток, який втратив чинність з 01.04.2011 у зв’язку з набранням чинності розділом ІІІ ПК.

Отриманий за результатами періоду прибуток включався до валових доходів, а від’ємний фінансовий результат (збиток) переносився на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами такого ж виду майбутніх звітних періодів.

Відповідно, збитки від операцій з цінними паперами до розрахунку об’єкта оподаткування 2010 року чи попередніх років не потрапили, а мають відображатись до їх повного погашення у додатку ЦП до декларації про прибуток (за формою, затвердженою наказом МДЗ від 30.12.2013 № 872). Наприклад, збитки від операцій з акціями мають потрапити до рядка 03 «Від’ємне значення фінансового результату за операціями з цінними паперами попереднього звітного року» додатка ЦП до декларації про прибуток.

До об’єкта оподаткування такі збитки не потрапляють взагалі. А от у періоді їх повного погашення та отримання податкового прибутку від операцій з цінними паперами позитивний фінансовий результат потрапить до доходів, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування. І лише коли сукупні податкові доходи (рядок 01 декларації) перевищать усі податкові витрати звітного періоду та дозволену частину збитків попередніх періодів (рядок 04 декларації), розрахований податковий прибуток буде оподатковано за чинною податковою ставкою (у 2012 році — 21%, у 2013 році — 19%, у 2014 році — 17%).

Щодо особливостей врахування накопичених на 01.01.2012 податкових збитків, передбачених статтею 150 ПК та пунктом 3 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК, то зазначені вимоги стосуються лише від’ємного значення об’єкта оподаткування платників податку з річним податковим доходом понад 1 млн. грн. і не регламентують порядок перенесення від’ємного фінансового результату до наступних податкових періодів від операцій з цінними паперами.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл