Головбух

Оподаткування доходу нерезидента за надані резиденту послуги (роботи)

  • 1 грудня 2014
  • 25

ПРОБЛЕМА

Підприємство отримує від нерезидента обладнання. Крім того, згідно з договором передбачено отримання від нерезидента послуг у вигляді монтажних робіт цього обладнання та навчання працівників роботі з ним. Який існує порядок оподаткування таких доходів нерезидента?

РІШЕННЯ

Якщо нерезидент — юрособа

Пунктом 160.2 Податкового кодексу України (ПК) встановлено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності, зобов’язані утримувати податок з таких доходів за ставкою в розмірі 15% їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України.

Перелік доходів, які слід розуміти під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, наводиться у пункті 160.1 ПК.

Проте, відповідно до підпункту «й» пункту 160.1 ПК до доходів належать інші доходи від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України. Але є виняток. Так, доходи у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів/виконаних робіт/наданих послуг, переданих/виконаних/наданих резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг із міжнародного зв’язку чи міжнародного інформаційного забезпечення не належать до доходів.

Передбачається, що доходи у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів/виконаних робіт/наданих послуг, переданих/виконаних/наданих резиденту від такого нерезидента здійснюються через постійне представництво нерезидента, оскільки потребують постійної присутності в Україні для її здійснення.

Відповідно до підпункту 133.2.2 ПК постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників, є платниками податку на прибуток.

Пунктом 160.8 ПК встановлено, що суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку. Такий суб’єкт господарювання здійснює свою діяльність незалежно від такого нерезидента. Тобто прибуток постійного представництва в Україні оподатковується за ставкою, встановленою пунктом 151.1 ПК.

Однак, якщо такі послуги нерезидента є послугами з інжинірингу та укладено відповідний договір, то прибуток нерезидента з таких послуг оподатковуються за ставкою згідно з пунктом 160.2 ПК (15%).

Якщо нерезидент — фізособа

Доходи, які виплачуються (нараховуються, надаються) фізичній особі — нерезиденту резидентом — юридичною особою, оподатковуються згідно з нормами пункту 170.10 ПК.

Згідно з підпунктом 170.10.1 ПК доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами розділу ІV ПК для нерезидентів).

Відповідно до підпункту 170.10.3 ПК у разі, якщо доходи з джерелом їх походження в Україні виплачуються нерезиденту резидентом — юридичною особою або самозайнятою фізичною особою, такий резидент вважається податковим агентом нерезидента щодо таких доходів. Під час укладання договору з нерезидентом, умови якого передбачають отримання таким нерезидентом доходу з джерелом його походження в Україні, резидент зобов’язаний зазначити в договорі ставку податку, що буде застосована до таких доходів.

Підпунктом 164.2.2 ПК визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору.

Отже, доходи, одержані фізособами — нерезидентами у вигляді винагород та інших виплат, які виплачуються (надаються) за цивільно-правовими договорами, оподатковуються за ставками 15% та/або 17% залежно від отриманого доходу та незалежно від того, надасть такий нерезидент довідку про статус резидента чи ні.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл