Головбух

Як оподатковуються виплати нерезиденту за придбані у нього акції

  • 1 грудня 2014
  • 24

ПРОБЛЕМА

Нерезидент придбав в Україні цінні папери (акції) українського емітента, а у наступному році продає їх підприємству — резиденту. Чи зобов’язаний покупець утримати з таких виплат податок на репатріацію (податок з доходів нерезидента)?

РІШЕННЯ

За загальним правилом платники податку на прибуток ведуть окремий податковий облік операцій з цінними паперами відповідно до пункту 153.8 Податкового кодексу України (ПК).Платники податку визначають фінансовий результат за операціями з цінними паперами відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку шляхом зменшення прибутків за операціями з цінними паперами на суму збитків від операцій з іншими цінними паперами протягом такого звітного періоду.

Ця вимога поширюється і на нерезидентів, що мають зареєстровані постійні представництва в Україні і для цілей оподаткування податком на прибуток прирівнюються до резидентів та ведуть повноцінний податковий облік.

У разі якщо представництво не має можливості визначити шляхом прямого підрахування прибуток, отриманий ним в Україні, оподатковуваний прибуток визначається органом податкової служби самостійно.

При цьому сума доходів зменшується на 70% розрахункових витрат (доходи × 70%), а результат помножується на чинну ставку оподаткування (п. 160.8 ПК).

Однак нерезидент може отримувати доходи в Україні і без представництва. Тоді мають застосовуватись правила оподаткування доходів нерезидентів, передбачені підпунктами 160.1–160.7 ПК.

Щодо розрахунків за акції українських емітентів, що придбаваються безпосередньо у нерезидента, то у підприємства ― покупця є два варіанти дій, щоб уникнути порушення податкового законодавства:

або затребувати довідку, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір, а також інші документи, якщо це передбачено міжнародним договором. Тоді слід керуватись пунктами міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування та нормами Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування. Перелік країн, з якими укладено такі угоди, наведено у листі ДПС від 12.01.2012 № 811/7/12-1017;

або затребувати у продавця документ, що підтверджує понесені ним витрати на придбання інвестицій, розрахувати прибуток від операції та утримати податок за ставкою 15%. Якщо документ про понесені витрати отримано не буде, оподаткуванню, на нашу думку, підлягає вся сума виплачуваного доходу.

При проведенні подібних операцій варто врахувати ще кілька аспектів:

у разі укладення договорів із нерезидентами підприємствам заборонено включати до них застереження, згідно з якими підприємства, що виплачують доходи, беруть на себе зобов’язання щодо сплати податків на доходи нерезидентів;

коли контрагентом — одержувачем коштів виступає нерезидент з офшорним статусом, до податкових витрат можна буде віднести лише 85% від вартості придбаних активів чи послуг.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл