Головбух

Система оподаткування громадської організації

  • 1 грудня 2014
  • 89

ПРОБЛЕМА

Громадська організація зареєстрована як неприбуткова, але планує зайнятися прибутковою діяльністю. Засновниками громадської організації є тільки фізичні особи, статутний фонд не сформований. Чи може громадська організація перейти на спрощену систему оподаткування (4 група), не змінюючи статусу неприбуткової організації? Як бути з реєстрацією платником ПДВ?

РІШЕННЯ

Ні, не може.

Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про громадські об’єднання» від 22.03.2012 № 4572-VI (далі — Закон № 4572) громадське об’єднання зі статусом юридичної особи створюється для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів своїх членів, є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Відповідно до пункту 6 статті 3 Закону № 4572 доходи або майно (активи) громадського об’єднання не підлягають розподілу між його членами (учасниками) і не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого члена (учасника) громадського об’єднання, його посадових осіб (крім оплати їх праці та відрахувань на соціальні заходи).

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: «Які наслідки існують при відсутності підтвердних документів з операцій у неприбутковій організації»

Поряд з цим пунктом 2 частини 2 статті 21 Закону № 4572 громадське об’єднання зі статусом юридичної особи має право здійснювати відповідно до закону підприємницьку діяльність безпосередньо, якщо це передбачено статутом громадського об’єднання, або через створених в порядку, передбаченому законом, юридичних осіб (товариства, підприємства), якщо така діяльність відповідає меті (цілям) громадського об’єднання та сприяє її досягненню.

Таким чином, громадська організація має право вести підприємницьку діяльність та отримувати доход від неї. Проте такий доход, на відміну від прибутку підприємства, не може бути розподілений між засновниками та членами громадської організації і має бути спрямований виключно на досягнення мети громадської організації (роз’яснено в листі МДЗ від 30.12.2013 № 18710/6/99-99-19-03-02-15).

Отримавши доходи від підприємницької діяльності, громадське об’єднання зобов’язане сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов’язаних з отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів без врахування суми амортизаційних відрахувань (п. 157.11 Податкового кодексу України). Розрахунок податку на прибуток проводиться у рядках 14–18 Податкового звіту, затвердженого наказом МДЗ від 27.01.2014 № 85.

Отже, громадська організація, яка поряд з основною діяльністю займається підприємницькою згідно зі статутом громадського об’єднання, не може перейти на спрощену систему оподаткування.

Щодо ПДВ. Якщо операції, пов’язані з підприємницькою діяльність громадського об’єднання, відносяться до оподатковуваних податком на додану вартість та їх розмір протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 тис. грн. (діє до 31.12.2014 року) та 1 млн. грн. — буде діяти з 1 січня 2015 року (без урахування податку на додану вартість), таке громадське об’єднання зобов’язане зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 ПК (п. 181.1 ПК).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини