Обліковуємо внески фізосіб неприбутковій організації

33

ПРОБЛЕМА

Обслуговуючий кооператив (неприбуткова організація) нараховує та отримує від фізичних осіб внески на утримання будинку та прибудинкової території. На якому рахунку в бухгалтерському обліку обліковуються дані внески? Коли виникають доходи в обліку організації: на дату оплати чи на дату нарахування внесків?

РІШЕННЯ

Житлово-будівельні кооперативи (ЖБК) та об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) належать до неприбуткових організацій з ознакою неприбутковості «0015» (пп. 5.8 розд. І Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Мінфіну від 24.01.2013 № 37).

Внески, що надходять таким неприбутковим організаціям для забезпечення потреб їх основної діяльності, звільняються від оподаткування податком на прибуток (п. 157.8 Податкового кодексу України; ПК).

Такі внески вважаються цільовими згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку, затвердженою наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291. Тому їх доцільно обліковувати на рахунку 48 «Цільове фінансування і цільові надходження», зокрема, на субрахунку 484 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень».

За загальним правилом у бухгалтерському та податковому обліку дохід визначається за методом нарахувань (п. 5 П(С)БО 15 «Дохід», п. 137.4 ПК).

Однак, відповідно до пункту 16 П(С)БО 15 цільове фінансування не визнається доходом, поки немає підтвердження того, що воно буде отримане та підприємство виконає умови щодо такого фінансування.

Тобто ЖБК та ОСББ у бухгалтерському обліку можуть не відображати цільове фінансування на дату нарахування внесків.

Тоді при отриманні внесків від фізичних осіб слід зробити проведення: Д-т 311 «Поточні рахунки в національній валюті» (301 «Готівка в національній валюті») — К-т 484.

Одночасно відображається дохід: Д-т 484 — К-т 719 «Інші доходи від операційної діяльності».

Слід зауважити, що такий порядок обліку не дає чіткої картини заборгованості за несплаченими фізособами внесками. Тому не вважатиметься порушенням спочатку провести нарахування боргу.

У такому разі слід зробити такі проведення:

  • нараховано заборгованість на суму внесків:

    Д-т 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» — К-т 484;

  • отримано внески від фізосіб:

    Д-т 311 (301) — К-т 377;

  • відображено дохід:

    Д-т 484 — К-т 719.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль