Дивіденди нараховано, але не виплачено

43

ПРОБЛЕМА

Засновниками ТОВ є чотири фізичні особи, один із них — нерезидент. Зборами у складі трьох засновників прийнято рішення про нарахування дивідендів всім засновникам, а виплату — тільки трьом засновникам-резидентам. Чи можна нарахувати дивіденди нерезиденту, але не виплатити?

РІШЕННЯ

Відповідно до статті 10 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XII (далі — Закон № 1576) засновники (учасники) мають право брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди).

Установчі документи суб’єкта господарювання мають містити, зокрема, порядок розподілу прибутків (ст. 4 Закону № 1576, ст. 57 Господарського кодексу України).

Якщо дивіденди нараховано, але не виплачено засновнику, тому що він не звернувся з проханням  їх виплатити (при цьому статутні документи не встановлюють термін виплати), то порушення зобов’язання з боку ТОВ не буде, оскільки засновник не вимагав виплати дивідендів. І підстав для початку перебігу позовної давності немає.

Внимание

Позовна давність — це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу, а перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ст. 256, 261 Цивільного кодексу України; ЦК).

Якщо засновник не вимагає від ТОВ виплати дивідендів, сума неотриманих засновником дивідендів не вважається безповоротною фінансовою допомогою та не враховується у складі доходу ТОВ. При цьому неотримання засновником дивідендів не знімає з такого платника зобов’язання їз їх виплати.

Якщо ж засновник вимагатиме виплати дивідендів, вважаючи, що його права порушені, це є підставою для початку перебігу строку позовної давності:

  • або з дня, наступного за останнім днем терміну виплати дивідендів (у випадку, якщо статутні документи встановлюють термін такої виплати);

  • або з дня, наступного за закінченням семиденного терміну від дня пред’явлення засновником вимоги, якщо статутні документи не встановлюють цього терміну (ст. 530 ЦК).

У такому разі у податковому періоді, на який припадає закінчення цього строку, сума невиплачених дивідендів набуває статусу безповоротної фінансової допомоги і включається до складу доходу платника податку на підставі підпункту 135.5.4 Податкового кодексу України.

Аналогічний висновок викладено Державною фіскальною службою в ЗІР (підкатегорія 102.15).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль