Дивіденди нараховано, але не виплачено

51

ПРОБЛЕМА

Засновниками ТОВ є чотири фізичні особи, один із них — нерезидент. Зборами у складі трьох засновників прийнято рішення про нарахування дивідендів всім засновникам, а виплату — тільки трьом засновникам-резидентам. Чи можна нарахувати дивіденди нерезиденту, але не виплатити?

РІШЕННЯ

Відповідно до статті 10 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XII (далі — Закон № 1576) засновники (учасники) мають право брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди).

Установчі документи суб’єкта господарювання мають містити, зокрема, порядок розподілу прибутків (ст. 4 Закону № 1576, ст. 57 Господарського кодексу України).

Якщо дивіденди нараховано, але не виплачено засновнику, тому що він не звернувся з проханням  їх виплатити (при цьому статутні документи не встановлюють термін виплати), то порушення зобов’язання з боку ТОВ не буде, оскільки засновник не вимагав виплати дивідендів. І підстав для початку перебігу позовної давності немає.

Внимание

Позовна давність — це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу, а перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ст. 256, 261 Цивільного кодексу України; ЦК).

Якщо засновник не вимагає від ТОВ виплати дивідендів, сума неотриманих засновником дивідендів не вважається безповоротною фінансовою допомогою та не враховується у складі доходу ТОВ. При цьому неотримання засновником дивідендів не знімає з такого платника зобов’язання їз їх виплати.

Якщо ж засновник вимагатиме виплати дивідендів, вважаючи, що його права порушені, це є підставою для початку перебігу строку позовної давності:

  • або з дня, наступного за останнім днем терміну виплати дивідендів (у випадку, якщо статутні документи встановлюють термін такої виплати);

  • або з дня, наступного за закінченням семиденного терміну від дня пред’явлення засновником вимоги, якщо статутні документи не встановлюють цього терміну (ст. 530 ЦК).

У такому разі у податковому періоді, на який припадає закінчення цього строку, сума невиплачених дивідендів набуває статусу безповоротної фінансової допомоги і включається до складу доходу платника податку на підставі підпункту 135.5.4 Податкового кодексу України.

Аналогічний висновок викладено Державною фіскальною службою в ЗІР (підкатегорія 102.15).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль