Облік використаної теплової енергії на власні потреби її виробника

41

ПРОБЛЕМА

Підприємство теплових мереж виробляє та відпускає теплову енергію споживачам, а також використовує на власні потреби — для опалення адмінприміщення.

Як правильно відобразити в обліку використання теплової енергії на власні потреби?

РІШЕННЯ

Чинним законодавством не встановлено окремого порядку відображення в обліку постачальника теплової енергії в частині її використання у власній господарській діяльності на опалення адмінприміщення.

У разі використання теплової енергії для власних потреб, пов’язаних з веденням господарської діяльності, постачальник теплової енергії стає одночасно споживачем. Згідно з вимогами статті 19 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 № 2633-IV (далі — Закон № 2633) споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Законом № 2633 та постановою КМУ «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» від 01.06.2011 № 869 передбачено, що оплата за такі послуги проводиться з урахуванням тарифів, визначених згідно з методиками, розробленими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Тариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії (ст. 20 Закону № 2633).

Податок на прибуток

З метою оподаткування теплова енергія вважається товаром. Відповідно постачання теплової енергії є постачанням товарів (пп. 14.1.191 Податкового кодексу України; ПК).

Вартість спожитої теплової енергії для опалення адмінприміщення підприємство — виробник теплової енергії відносить до складу податкових доходів, а її собівартість — до складу податкових витрат. Причому витрати, що формують собівартість наданих послуг, визнаються податковими в тому звітному періоді, у якому визнано доходи від наданих послуг (п. 138.4 ПК).

Крім того, платники податків — ліцензіати з передачі та/або постачання теплової енергії у звітному податковому періоді до собівартості реалізації теплової енергії, надання послуг з передачі та/або постачання теплової енергії також включають фактично понесені в такому звітному періоді витрати з придбання теплової енергії (пп. 138.8.4 ПК).

Внимание

Оскільки теплову енергію використано для опалення адмінприміщення, її вартість відноситься до інших податкових витрат у складі адміністративних витрат (пп. «в» пп. 138.10.2 ПК).

У бухгалтерському обліку такі витрати відображають проводкою: дебет рахунку 92 «Адміністративні витрати» — кредит рахунку 23 «Виробництво».

Дохід від наданих послуг з постачання теплової енергії відображається за дебетом субрахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» та кредитом субрахунку 703 «Дохід від реалізації робіт, послуг».

Податок на додану вартість

Операції з постачання теплової енергії є об’єктом оподаткування ПДВ. Постачальники теплової енергії — платники ПДВ визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом у разі постачання теплової енергії фізособам, ЖЕКам, бюджетним установам (п. 187.10 ПК).

Важно

Оскільки постачальник теплової енергії — не бюджетна установа, на нього не розповсюджуються зазначені вимоги.

Тому податковий кредит та податкові зобов’язання з ПДВ визначаються за правилом, встановленим пунктом 198.2 ПК.

Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку. Тобто податковий кредит та податкові зобов’язання з ПДВ формуються щомісячно за даними лічильника теплової енергії.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль