Облік використаної теплової енергії на власні потреби її виробника

49

ПРОБЛЕМА

Підприємство теплових мереж виробляє та відпускає теплову енергію споживачам, а також використовує на власні потреби — для опалення адмінприміщення.

Як правильно відобразити в обліку використання теплової енергії на власні потреби?

РІШЕННЯ

Чинним законодавством не встановлено окремого порядку відображення в обліку постачальника теплової енергії в частині її використання у власній господарській діяльності на опалення адмінприміщення.

У разі використання теплової енергії для власних потреб, пов’язаних з веденням господарської діяльності, постачальник теплової енергії стає одночасно споживачем. Згідно з вимогами статті 19 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.2005 № 2633-IV (далі — Закон № 2633) споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Законом № 2633 та постановою КМУ «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» від 01.06.2011 № 869 передбачено, що оплата за такі послуги проводиться з урахуванням тарифів, визначених згідно з методиками, розробленими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Тариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії (ст. 20 Закону № 2633).

Податок на прибуток

З метою оподаткування теплова енергія вважається товаром. Відповідно постачання теплової енергії є постачанням товарів (пп. 14.1.191 Податкового кодексу України; ПК).

Вартість спожитої теплової енергії для опалення адмінприміщення підприємство — виробник теплової енергії відносить до складу податкових доходів, а її собівартість — до складу податкових витрат. Причому витрати, що формують собівартість наданих послуг, визнаються податковими в тому звітному періоді, у якому визнано доходи від наданих послуг (п. 138.4 ПК).

Крім того, платники податків — ліцензіати з передачі та/або постачання теплової енергії у звітному податковому періоді до собівартості реалізації теплової енергії, надання послуг з передачі та/або постачання теплової енергії також включають фактично понесені в такому звітному періоді витрати з придбання теплової енергії (пп. 138.8.4 ПК).

Внимание

Оскільки теплову енергію використано для опалення адмінприміщення, її вартість відноситься до інших податкових витрат у складі адміністративних витрат (пп. «в» пп. 138.10.2 ПК).

У бухгалтерському обліку такі витрати відображають проводкою: дебет рахунку 92 «Адміністративні витрати» — кредит рахунку 23 «Виробництво».

Дохід від наданих послуг з постачання теплової енергії відображається за дебетом субрахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» та кредитом субрахунку 703 «Дохід від реалізації робіт, послуг».

Податок на додану вартість

Операції з постачання теплової енергії є об’єктом оподаткування ПДВ. Постачальники теплової енергії — платники ПДВ визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом у разі постачання теплової енергії фізособам, ЖЕКам, бюджетним установам (п. 187.10 ПК).

Важно

Оскільки постачальник теплової енергії — не бюджетна установа, на нього не розповсюджуються зазначені вимоги.

Тому податковий кредит та податкові зобов’язання з ПДВ визначаються за правилом, встановленим пунктом 198.2 ПК.

Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку. Тобто податковий кредит та податкові зобов’язання з ПДВ формуються щомісячно за даними лічильника теплової енергії.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль