text
Головбух

Отримання фіндопомоги від підприємства фізичною особою

  • 1 грудня 2014
  • 36

ПРОБЛЕМА

Підприємством надана безвідсоткова позика своєму засновнику (фізособі). Чи вважається така позика поворотною фіндопомогою? Чи потрібно відображати надання позики у звіті за формою № 1ДФ? Які податкові наслідки у позикодавця та позичальника?

РІШЕННЯ

Безвідсоткова позика, надана підприємством фізособі, в тому числі й засновнику, повністю відповідає визначенню поворотної фіндопомоги.

Згідно з підпунктом 14.1.257 Податкового кодексу України (ПК), під поворотною фіндопомогою розуміється сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: «Надання підприємством-єдиноподатником позики працівнику»

Правова сторона позики регулюється Цивільним кодексом України (ЦК). Відповідно до статті 1049 ЦК, сторони прописують у договорі всі істотні умови, в тому числі і строки повернення позики. Тому такий правочин може укладатися на строк і більше, ніж 365 днів (на розсуд та за домовленістю сторін).

Податкові наслідки для позичальника

Що стосується податкових наслідків для фізособи, то на підставі підпункту 165.1.31 ПК основна сума поворотної фіндопомоги, що отримується платником податку, не включається до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та, відповідно, не відображається у формі № 1ДФ.

Водночас, якщо сума поворотної фіндопомоги не повертається у визначений у договорі термін, у платника податку — фізичної особи виникають зобов’язання щодо включення до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу сум неповерненої фіндопомоги та сплати податку з доходів фізичних осіб.

Відповідно, такий дохід фізособи необхідно буде відобразити у формі № 1ДФ. Підставою для оподаткування виступають положення підпункту «ґ» підпункту 164.2.17 ПК, згідно з яким до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи включається отримана платником податку безповоротна фіндопомога.

Податкові наслідки для позикодавця

Що стосується обліку у надавача, то відповідно до підпункту 135.5.5 ПК податкові зобов’язання особи, яка надала поворотну фіндопомогу, не змінюються як при її видачі, так і при її зворотному отриманні.

У бухгалтерському обліку надавач відображає надану поворотну фіндопомогу у складі дебіторської заборгованості як:

  • короткострокову, якщо її буде погашено протягом 12 місяців, на рахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами»;

  • довгострокову, якщо її буде погашено протягом строку, що перевищує 12 місяців, починаючи з дати балансу, на рахунку 183 «Інша дебіторська заборгованість».

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах