Головбух

Оподаткування коштів, перерахованих філією головній компанії — нерезиденту

  • 1 грудня 2015
  • 89

ПРОБЛЕМА

Головна компанія — нерезидент Росії зареєструвала на території України філію. Чи існують обмеження щодо обсягів робіт та послуг, які може виконувати філія, та перерахування коштів філією головній компанії — нерезиденту?

РІШЕННЯ

Господарська діяльність нерезидента в Україні проводиться через постійне представництво. Таким постійним представництвом може бути філія (пп. 14.1.193 Податкового кодексу України; ПК).

Постійне представництво нерезидента до початку своєї господарської діяльності має стати на облік у податковому органі за своїм місцезнаходженням та сплачувати податок на прибуток (п. 133.2, 133.3 ПК).

Суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. З метою оподаткування постійне представництво прирівнюється до платника податку на прибуток, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента (п. 160.8 ПК).

Важно

Тобто філія має дотримуватись положень розділу ІІІ Податкового кодексу України.

При цьому Податковий кодекс не містить обмежень щодо обсягів робіт та послуг, які може виконувати філія нерезидента в Україні.

Будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, у т. ч. від провадження ним господарської діяльності через постійне представництво, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними статтею 160 ПК.

Як виняток, не підлягають оподаткуванню лише доходи у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості робіт (послуг), виконаних (наданих) резиденту постійним представництвом нерезидента (пп. «й» п. 160.1 ПК).

Згідно з вимогами пункту 160.2 ПК постійне представництво, що здійснює на користь нерезидента виплату з доходу, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності на території України, зобов’язане утримувати податок з таких доходів. Податок утримується за ставкою 15% від суми цих доходів та за їх рахунок і сплачується до бюджету під час такої виплати.

Внимание

Однак, зазначена ставка податку застосовується за умови, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати.

Між Урядом України та Урядом Російської Федерації діє Угода про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків (далі — Угода), ратифікована Законом 06.10.1995 № 369/95-ВР.

Статтею 7 Угоди встановлено порядок оподаткування прибутку, отриманого підприємством в результаті здійснення ним підприємницької діяльності у другій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво (філію). Такий прибуток оподатковується в другій Державі, але тільки в тій частині, яка стосується постійного представництва.

Тобто резидент Російської Федерації, який отримує доходи в результаті діяльності зареєстрованого ним в Україні представництва, сплачує податок з цих доходів в український держбюджет. У разі перерахування філією на рахунок головної компанії коштів у вигляді виручки за виконані роботи (надані послуги), вже оподаткованої на території України, повторно не оподатковуються.

Нагадаємо, що підставою для звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (п. 103.4 ПК).

Однак інші доходи нерезидента, які виникають з джерел їх походження з України, оподатковуються в Україні (п. 160.1, 160.2 ПК, ст. 20 Угоди).

Підготовлено експертами Системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл