Головбух

Відображення в податковому обліку операцій з отримання позики від нерезидента

  • 1 грудня 2014
  • 30

ПРОБЛЕМА

Підприємство отримало процентну позику від юридичної особи — нерезидента. Який порядок відображення такої операції в податковому обліку?

РІШЕННЯ

Порядок оподаткування позикових коштів визначено нормами розділу III Податкового кодексу України (ПК).

Так, згідно з підпунктом 14.1.258 ПК фінансовий кредит — кошти, що надаються банком-резидентом або нерезидентом, що кваліфікується як банківська установа згідно із законодавством країни перебування нерезидента, або резидентами і нерезидентами, які мають згідно з відповідним законодавством статус небанківських фінансових установ, а також іноземною державою або його офіційними агентствами, міжнародними фінансовими організаціями та іншими кредиторами-нерезидентами юридичній чи фізичній особі на визначений строк для цільового використання та під процент.

Позика — грошові кошти, що надаються резидентами, які є фінансовими установами, або нерезидентами, крім нерезидентів, які мають офшорний статус, позичальнику на визначений строк із зобов’язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики (пп. 14.1.267 ПК).

Не включаються до складу доходу і не підлягають оподаткуванню кошти, залучені платником податку у зв’язку з отриманням фінансових кредитів, позик від інших осіб-кредиторів (пп. 153.4.1 ПК). Повернення платником податку основної суми фінансового кредиту, позики не включається до складу витрат позичальника (пп. 153.4.2 ПК).

Разом з тим до складу витрат включаються будь-які витрати, пов’язані з нарахуванням процентів за борговими зобов’язаннями (у т. ч. за будь-якими кредитами, позиками) протягом звітного періоду, якщо такі виплати або нарахування здійснюються у зв’язку з веденням господарської діяльності платника податку (п. 141.1 ПК).

Підсумовуючи наведене, зазначимо, що у цьому випадку при отриманні відсоткової позики від нерезидента сума такої позики не враховується у складі доходів, при її поверненні така сума не включається до складу витрат. Проценти за користування позиковими коштами платник податку може включати до складу витрат, з урахуванням обмежень, визначених пунктом 141.2 ПК. Під час виплати процентів на користь позичальника-нерезидента платник податку не оподатковує їх суми податком, якщо таке звільнення передбачено відповідним договором, а у платника податку — позичальника є довідка про статус позикодавця.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл