Головбух

Визначення курсових різниць від перерахунку кредиторської заборгованості за цінні папери

  • 1 грудня 2014
  • 52

ПРОБЛЕМА

У жовтні 2011 року підприємство придбало цінні папери у нерезидента за долари, які в цьому ж місяці продало іншому підприємству — резиденту за національну валюту. Резидент за цінні папери частково розрахувався. А з нерезидентом підприємство буде розраховуватись лише у 2013 році. Як правильно робити розрахунок курсових різниць: починаючи з 31.12.2011, чи тільки при придбанні валюти для розрахунків з нерезидентом?

РІШЕННЯ

У цьому випадку у підприємства в жовтні місяці виникла кредиторська заборгованість з придбаних акцій.

Відповідно до підпункту 153.1.3 Податкового кодексу України (ПК) визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень бухгалтерського обліку. Відповідно до пункту 8 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів» визначення курсових різниць за монетарними статтями, якою є кредиторська заборгованість за цінні папери (п. 4 П(С)БО 21) в іноземній валюті проводиться на дату здійснення господарської операції та на дату балансу.

Тобто для наведеної ситуації курсові різниці необхідно починати визначати станом на 31.12.2011. Від періоду погашення заборгованості залежатимуть наступні визначення курсових різниць (2012 рік, та певні звітні періоди 2013 року). При цьому на момент погашення заборгованості (тобто на дату здійснення операції) обов’язково також зробити визначення курсових різниць, як того вимагає П(С)БО 21, з відповідним відображенням у податковому обліку.

Операція з придбання валюти з метою погашення заборгованості — це інший вид операції. Порядок відображення в податковому обліку цієї операції визначений підпунктом 153.1.4 ПК. Так, у разі придбання іноземної валюти до складу відповідно витрат або доходів звітного періоду включається позитивна або від’ємна різниця між курсом іноземної валюти до гривні, за яким придбавається іноземна валюта, та курсом, за яким визначається балансова вартість такої валюти.

Термін «балансова вартість іноземної валюти» для цілей цього підпункту означає вартість іноземної валюти, визначену за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, на дату звітного балансу або на дату здійснення операції залежно від того, яка дата настала пізніше.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл