Головбух

Чи виникає при ліквідації ТОВ дохід на суму внесків до статутного фонду, не повернених власникам

  • 1 грудня 2014
  • 507

ПРОБЛЕМА

Чи виникає дохід у товариства з обмеженою відповідальністю — платника податку на прибуток на загальних підставах, якщо при його ліквідації внески до статутного фонду повертаються власникам корпоративних прав лише частково, або не повертаються взагалі у зв’язку з відсутністю активів у ТОВ? Якщо дохід визнається, то на підставі якої норми Податкового кодексу та на яку дату?

РІШЕННЯ

Підпунктом 136.1.3 Податкового кодексу України (ПК) встановлено, що операції з внесення коштів або майна до статутного капіталу господарського товариства не є об’єктом оподаткування податком на прибуток. Якщо товариство за власний рахунок відшкодовує учасникам їх внески (частину внесків) до статутного фонду, то відшкодована сума не включається товариством до складу його податкових витрат.

Згідно з абзацом першим підпункту 136.1.13 ПК не є доходом кошти або майно, які повертаються власнику корпоративних прав, емітованих юридичною особою, після повної і кінцевої ліквідації юридичної особи — емітента, або в разі зменшення розміру статутного капіталу такої особи, але не вище вартості придбання акцій, часток, паїв. Тобто можна було б зробити висновок, що у разі коли при ліквідації ТОВ внески до статутного капіталу повертаються власникам корпоративних прав тільки частково або взагалі не повертаються, то така операція для цілей податкового обліку розглядається як безкоштовна передача корпоративних прав учасників, від якої, відповідно, виникає дохід.

Однак у ПК, після внесення змін Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» від 24.05.2012 № 4834, який набрав чинності з 01.07.2012, тепер і доходи у вигляді коштів або майна, не повернутих учаснику господарського товариства у зв’язку з недостатністю або відсутністю активів внаслідок погашення зобов’язань при ліквідації юридичної особи, не враховуються при визначенні об’єкта оподаткування (абз. 2 пп. 136.1.13 ПК).

Таким чином, у разі часткового повернення або неповернення власникам корпоративних прав та учасникам товариства їх внесків до статутного капіталу у зв’язку з відсутністю активів при ліквідації ТОВ, зазначені суми не включаються до складу оподатковуваного доходу.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл