Головбух

Внесок засновника до статутного капіталу здійснено в інвалюті: чи визначати курсові різниці

  • 1 грудня 2014
  • 223

ПРОБЛЕМА

Засновником ТОВ є нерезидент України. Статутний капітал становить 165000 грн. (частка засновника-нерезидента — 100%). Засновником було перераховано внесок у розмірі 11950 EUR (курс НБУ на дату перерахування — 7,33 грн./EUR). Протягом року засновником не внесено частину внеску, що залишилася, і було прийнято рішення сформувати статутний капітал у розмірі 80782 грн. (курс НБУ на дату ухвалення рішення — 6,76 грн./EUR). Як це відобразити в обліку? Внесок засновника знаходиться на розрахунковому рахунку в інвалюті (EUR). Чи необхідно у такому разі визначати курсові різниці?

РІШЕННЯ

Статутний капітал ТОВ було оголошено в національній валюті — гривні (без зазначення валютного еквівалента). Тому не існувало монетарної (грошової) заборгованості засновника перед підприємством в інвалюті, яка б підлягала перерахунку як у бухгалтерському, так і в податковому обліку на кожну звітну дату та дату зміни суми такої заборгованості згідно з П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів» та пунктом 153.1 Податкового кодексу України (ПК). Курс НБУ на дату внесення засновником першого внеску до статутного капіталу не пов’язаний з розміром статутного капіталу. Перший внесок міг бути здійснений засновником як до дати реєстрації статуту в держадміністрації на тимчасовий банківський рахунок, так і в будь-який день після такої реєстрації (на сьогодні не існує вимоги щодо внесення 50% статутного капіталу до моменту реєстрації ТОВ).

Згідно з підпунктом 153.1.3 ПК визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в інвалюті, заборгованості та іноземної валюти, здійснюється відповідно до П(С)БО. При цьому прибуток (позитивне значення курсових різниць) ураховується у складі доходів платника податку, а збиток (від’ємне значення курсових різниць) ураховується у складі витрат платника податку.

За правилами бухобліку згідно з пунктом 8 П(С)БО 21 визначення курсових різниць за монетарними статтями в інвалюті проводиться на дату здійснення господарської операції та на дату балансу. Курсові різниці від перерахунку грошових коштів в інвалюті та інших монетарних статей про операційну діяльність, відображаються у складі інших операційних доходів (витрат). Курсові різниці від перерахунку монетарних статей про інвестиційну і фінансову діяльність відображаються у складі інших доходів (витрат).

Вартість валюти визначатиметься виходячи з курсу НБУ на дату зарахування коштів на рахунок підприємства та підлягатиме перерахунку на звітну дату та на дату проведення операцій з валютою. Отже, операційні курсові різниці на підприємстві у бухгалтерському і податковому обліку виникатимуть лише внаслідок перерахунку вартості валюти.

Із запитання зрозуміло, що сума внесеної засновником валюти не витрачалася і зберігалася на розрахунковому рахунку підприємства в інвалюті у тій самій сумі 11950 EUR. Фактично ж банк ще й нараховує підприємству відсотки за перебування валюти тривалий час на рахунку, і залишок валюти буде трішки більшим. Розраховуючи операційні курсові різниці, слід пам’ятати, що протягом такого тривалого періоду (понад рік) курс НБУ міг як зменшуватися, так і збільшуватися; курсові різниці за залишком валюти потрібно визначати на кожну звітну дату (а вони можуть бути як позитивними, так і від’ємними).

Потім засновником було прийняте рішення сформувати статутний капітал у розмірі 80 782 грн. (курс НБУ на дату ухвалення рішення — 6,76 грн./EUR), тобто статутний капітал оголошено у національній валюті вже із зазначеним валютним еквівалентом (6,76 грн./EUR). При відображенні «нового» статутного капіталу виникає ситуація, коли в гривневому еквіваленті засновник фактично вже вніс 87593,50 грн./11950 EUR, а повинен внести, згідно з новим Статутом, лише 80782,00 грн./11950 EUR.

Щоб закрити розрахунки з засновником на рахунку 46 «Неоплачений капітал», в обліку слід відобразити неопераційну курсову різницю, що виникла за рахунок курсів НБУ між датою оголошення «нового» статутного капіталу та датою внеску валюти від засновника у сумі 6811,50 грн.

Відображення в обліку операцій зі зменшення статутного капіталу та розрахунку курсових різниць

з/п

Зміст операції

Бухгалтерський

облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

1

Оголошено статутний капітал

46

401

165000,00

2

Здійснено внесок до статутного капіталу у валюті

312

46

11950 EUR

87593,50 грн.

3

Відображено операційну курсову різницю за залишком валютних коштів на рахунку (на звітну дату):

якщо курс НБУ впав

якщо курс НБУ виріс

945

312

312

714

+

+

4

Прийнято рішення про зменшення статутного капіталу, оголошено «новий» статутний капітал

46

46

401

401

(165000,00)

80782,00 грн.

11950 EUR

5

Закрито розрахунки із засновником, відображено дохід від неопераційної курсової різниці

46

744

6811,50 грн.

+

При оцінці внесків до статутного капіталу перерахунок сум в іноземній валюті у гривні провадиться за курсом, встановленим НБУ (ст. 393 Господарського кодексу України). Таким чином, у податковому обліку вартість валюти, що надійшла раніше на рахунки підприємства як внесок до статутного капіталу, підлягає перерахунку на дату затвердження власниками змін до установчих документів підприємства.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл