Головбух

Фінансову допомогу під заставу майна не повернуто: чи нараховувати ПДВ у разі примусової реалізації майна за рішенням суду

  • 1 грудня 2014
  • 49

ПРОБЛЕМА

Підприємство отримало поворотну фінансову допомогу від іншого підприємства — платника податку на прибуток та ПДВ. Умовами договору передбачено заставу майна на суму, яка в 2,5 рази перевищує одержану поворотну допомогу. Якщо допомога не буде повернута, чи потрібно нараховувати ПДВ на вартість заставленого майна, примусово реалізованого в судовому порядку?

РІШЕННЯ

Так, доведеться нараховувати ПДВ.

Відповідно до статті 572 Цивільного кодексу України та статті 20 Закону України «Про заставу» від 02.10.1992 №2654-XII, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов’язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконане.

При відчуженні майна, заставленого з метою забезпечення повної суми боргової вимоги, витрати та доходи боржника (заставодавця) та кредитора (заставоутримувача) визначаються згідно з вимогами пункту 153.6 Податкового кодексу України (ПК), у такому порядку:

відчуження об’єкта застави для заставодавця прирівнюється до продажу такого об’єкта у податковий період такого відчуження;

якщо згідно з умовами договору або закону об’єкт застави відчужується у власність заставоутримувача в рахунок погашення боргових зобов’язань, таке відчуження прирівнюється до купівлі заставоутримувачем такого об’єкта застави в податковий період такого відчуження;

якщо кредитор у подальшому продає об’єкт застави іншим особам, його доходи або збитки визнаються в загальному порядку.

Згідно з пунктом 185.1 ПК операції з ввезення товарів на митну територію України є об’єктом оподаткування ПДВ. Відчуження заставного майна прирівнюється до поставки. Податкові зобов’язання виникають, виходячи з договірної (контрактної) вартості майна, але при контрольованих операціях — не нижче звичайних цін (п. 188.1 ПК).

На дату оприбуткування такого об’єкта за наявності податкової накладної заставоутримувач має право на податковий кредит. При подальшому продажу оприбуткованого об’єкта у заставоутримувача виникають податкові зобов’язання з ПДВ на загальних підставах.

Підготовлено експертами Системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл