Головбух

Оподаткування дивідендів від суми нерозподіленого прибутку за всі роки діяльності

  • 1 грудня 2014
  • 34

ПРОБЛЕМА

Засновники приватного підприємства за 8 років діяльності жодного разу не одержували дивідендів від суми нерозподіленого прибутку. Чи можна зараз прийняти рішення щодо нарахування дивідендів за всі ці роки? Чи потрібно буде нарахувати податок на прибуток після 01.04.2011? За якою ставкою провести нарахування податку на доходи фізичних осіб?

РІШЕННЯ

Відповідно до підпункту 153.3.2 Податкового кодексу України (ПК) дивіденди оподатковуються при їх виплаті незалежно від того, є особа платником податку чи ні. Разом з тим, у разі виплати дивідендів фізичним особам, авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів не нараховується та не сплачується до бюджету (пп. 153.3.5 ПК). Тому в даному випадку авансовий внесок з податку на прибуток не сплачується.

Відповідальність за ненарахування та невиплату дивідендів протягом 8 років законодавством не передбачена. Рішення про спрямування прибутку на виплату дивідендів, строк і порядок їх виплати — виключна компетенція загальних зборів учасників товариства. При цьому дивіденди можна виплачувати тільки тоді, коли є поточний оперативний прибуток. Не розподілені в минулому дивіденди можуть бути виплачені в наступні роки.

Оподаткування дивідендів у фізичних осіб після 01.01.2011 здійснюється за правилами, встановленими пунктом 170.5 ПК за ставкою 5%.

При цьому, розмір дивідендів не впливає на розмір ставки оподаткування. Обов’язок щодо нарахування, утримання та сплати ПДФО до бюджету покладається на податкового агента — суб’єкта спрощеної системи оподаткування, а сам податок стягується за рахунок фізичної особи із сум доходів, що їй виплачуються (пп. 14.1.180 ПК).

Увага! З прийняттям Закону України від 07.07.2011 № 3609, який вніс зміни до ПК, та набранням ним чинності з 06.08.2011, оподаткування дивідендів нарахованих за період до 01.01.2011 регулюється пунктом 6 підрозділу 1 розділу XX ПК. Даним пунктом визначено, що оподаткування доходів платника податку, нарахованих за наслідками податкових періодів до 1 січня 2011 року, здійснюється за ставками та нормами, що діяли до 1 січня 2011 року, незалежно від дати їх фактичної виплати (15%).

З 01.01.2013 змінами до ПК, внесеними Законом України від 06.09.2012 № 5211-VI, пункт 6 підрозділу 1 розділу ХХ ПК виключено.

Отже, оподаткування дивідендів нарахованих у період з 06.08.2011 до 01.01.2013 року за наслідками податкових періодів до 01.01.2011 необхідно здійснювати за ставкою 15%. При цьому при перевищенні десятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року, ставка у розмірі 17% не застосовується.

Оподаткування дивідендів нарахованих після 1 січня 2013 року за наслідками податкових періодів до 01.01.2011 оподатковуються за ставкою 5%.

Строк давності для нерозподіленого прибутку в бухгалтерському обліку не встановлено. Тобто підприємство може виплатити дивіденди за всі роки, правильно застосувавши при цьому вищезазначені норми з питань оподаткування.

Підготовлено експертами системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл