text
Головбух

Оренда приміщення під офіс за фактичною адресою: податкові наслідки

  • 1 грудня 2014
  • 71

ПРОБЛЕМА

Підприємство — оператор зв’язку (платник податку на прибуток на загальних підставах) орендує приміщення під офіс за фактичною адресою. Крім того, одна з телефонних станцій розміщена також за фактичною адресою в орендованому приміщенні. Чи має право підприємство включати орендну плату за приміщення, що знаходиться за фактичною адресою, до податкових витрат, а суму ПДВ — до податкового кредиту?

РІШЕННЯ

Згідно з підпунктом 138.10.2 Податкового кодексу України (ПК) до адміністративних витрат, спрямованих на обслуговування та управління підприємством, включаються витрати, пов’язані з оперативною орендою платника податку.

Оподаткування операцій лізингу (оренди) здійснюється відповідно до пункту 153.7 ПК в такому порядку: передача майна в оперативний лізинг (оренду) не змінює податкових зобов’язань орендодавця та орендаря. При цьому орендодавець збільшує суму доходів, а орендар збільшує суму витрат на суму нарахованого лізингового платежу за наслідками податкового періоду, в якому здійснюється таке нарахування. Документом, який є підставою такого нарахування для включення суми орендної плати до витрат орендаря, є акти приймання-передачі об’єкта оренди, якщо їх підписання передбачено договором. За відсутності актів нарахування здійснюється на підставі договору оренди.

При цьому витрати з орендної плати належать до складу витрат при обчисленні податку на прибуток за умови використання орендованого майна у власній господарській діяльності.

Підтвердженням використання орендованого під офіс приміщення у власній господарській діяльності є договір оренди, в якому обов’язково вказується сума орендної плати, строки та форма оплати. На підставі цього договору орендар перераховує орендну плату на розрахунковий рахунок в банку або до каси орендодавця.

Згідно з підпунктом 185.1 ПК операції з надання нерухомості в оренду є об’єктом оподаткування податком на додану вартість (ПДВ).

Право віднесення сум податку до податкового кредиту в орендаря виникає за наявності податкової накладної, наданої йому орендодавцем та оформленої відповідно до вимог пункту 201.1 ПК та Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 22.09.2014 № 957.

Серед основних реквізитів у податковій накладній зазначається місцезнаходження (податкова адреса) продавця та покупця.

Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу. А згідно з пунктом 45.2 ПК податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (ЄДР).

Тобто, незалежно від того, чи буде в податковій накладній зазначено фактичне місцезнаходження згідно з договором оренди, чи податкову адресу орендаря згідно з ЄДР, орендар матиме право на податковий кредит. Тим більше, що дані інших полів податкової накладної підтверджують його статус як платника ПДВ (індивідуальний податковий номер).

Підготовлено експертами Системи «Expertus: Податки»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль