Зараховуємо минулорічні податкові збитки

36

ПРОБЛЕМА

Як відомо, об’єкт оподаткування податком на прибуток може набувати й від’ємного значення. З’ясуємо, чи можна враховувати минулорічні податкові збитки під час визначення податку на прибуток за півріччя 2015 року.

РІШЕННЯ

Більшість платників податку на прибуток звітуватимуть за підсумками 2015 року. Однак у винятковій ситуації передбачено обов’язок подати декларацію з податку на прибуток за півріччя 2015 року. Це стосується підприємств, які минулого року не отримали прибутку або зазнали збитків і, відповідно, не нараховували податкові зобов’язання та не мали базового показника для визначення щомісячних авансових внесків у 2015 році, однак за підсумками І кварталу 2015 року виявилися прибутковими (п. 57.1 Податкового кодексу України; ПК).

«Піврічні» платники податку на прибуток звітуватимуть за оновленими податковими нормами. Оподаткуванню податком на прибуток підлягає фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, скоригований на різниці, передбачені розділом ІІІ ПК. Суть названих різниць полягає в збільшенні або зменшенні фінансового результату до оподаткування.

Обов’язково застосовують різниці ті платники податку на прибуток, які отримали більше 20 млн. грн. річного «бухгалтерського» доходу. Не зважати на різниці можуть підприємства, які «вписалися» у згаданий вартісний ліміт річного доходу та повідомили контролюючий орган про рішення не коригувати фінансовий результат до оподаткування.

Тож для «піврічних» платників податку на прибуток постає питання про можливість враховувати минулорічні збитки у зменшення об’єкта оподаткування податком на прибуток, зважаючи на обов’язок (чи відсутність обов’язку) застосовувати різниці.

Збиток 2014 року

Згідно з підпунктом 140.4.2 ПК фінансовий результат до оподаткування зменшують на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Така різниця згідно з розділом ІІІ ПК застосовується незалежно від обов’язку коригувати фінансовий результат до оподаткування (пп. 134.1.1 ПК).

Тобто незалежно від обов’язку застосовувати різниці платник податку на прибуток вправі враховувати збиток-2014 під час визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток за півріччя 2015 року.

Збиток 2011 року

Нагадаємо, що платники податку на прибуток з мільйонним або більшим доходом за 2011 рік зобов’язані рівномірними частинами враховувати збиток-2011 у збільшення витрат наступних податкових періодів або зменшення об’єкта оподаткування податком на прибуток у період з 2012-го по 2015-й рік (пп. 3 підрозд. 4 розд. ХХ ПК). До того ж такі підприємства ведуть окремий облік показника від’ємного значення об’єкта оподаткування, що склався за підсумками 2011 року.

Від’ємне значення, сформоване за підсумками 2011 року, погашають у першу чергу. А вже потім погашають від’ємне значення об’єкта оподаткування, що виникло після 31.12.2011.

Внимание

Підприємство вправі враховувати 1/4 збитку за 2011 рік під час декларування податку на прибуток за півріччя 2015 року

Тож платники податку на прибуток, які були збитковими у 2011 році, вправі зменшити фінансовий результат до оподаткування у 2015 році на суму, що становить ¼ збитку за 2011 рік. Так само, як і у випадку зі збитком-2014, право враховувати задекларований за підсумками 2011 року збиток не залежить від обов’язку застосування різниць згідно з розділом ІІІ ПК. Тож враховувати останню частину збитку-2011 у 2015 році можуть усі без винятку платники податку на прибуток.

Ще одна група платників податку на прибуток з розміром доходу за 2011 рік до 1 млн. грн. включала збиток-2011 до складу витрат у наступних звітних періодах (упродовж 2012-2014 років). Якщо повне погашення такого від’ємного значення ще не відбулося, то починаючи зі звітних періодів 2015 року підприємство зменшуватиме фінансовий результат до оподаткування, допоки повністю не покриє збиток-2011.

Отже, незалежно від обов’язку застосовувати різниці «піврічні» платники податку на прибуток вправі враховувати минулорічні збитки у зменшення об’єкта оподаткування податком на прибуток. Аналогічні правила декларування збитку-2014 та збитку-2011 діятимуть і для «річних» платників податку на прибуток.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Податки»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль