Головбух

Страховий стаж менше шести місяців: як здійснити нарахування лікарняних

  • 14 вересня 2016
  • 1121

Нарахування лікарняних для працівників, страховий стаж яких перед настанням страхового випадку менший за шість місяців, здійснюється за спеціальним правилом. Детально про нього — далі

Спеціальне правило нарахування лікарняних обмежує виплати відповідно до статті 19 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV.

Його застосовують до працівників, які мають страховий стаж менше шести місяців. Це, зокрема, новоприйняті працівники. Водночас працівників, які повернулись на роботу після відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, обмеження не стосується. Адже така відпустка включається до страхового стажу.

Нарахування лікарняних — 2016

Лікарняні визначаються на основі нарахованої зарплати, з якої сплачують ЄСВ, та в розрахунку на місяць вона не може перевищувати розмір мінімальної зарплати. Для цього фактична середньоденна зарплата порівнюється із показником середньоденної мінімальної зарплати.

Розрахунок граничного розміру середньоденної зарплати з розрахунку мінімальної зарплати на момент настання страхового випадку проводять через ділення мінімальної зарплати на середньомісячну кількість календарних днів (30,44). Відтак денна виплата для розрахунку граничних обмежень визначається в розмірі середньоденної зарплати.

Алгоритм нарахування лікарняних працівникові зі страховим стажем меншим за шість місяців

Нарахування лікарняних працівникові, страховий стаж якого менший ніж шість місяців, проходить у такій послідовності:

1) визначення загального страхового стажу і стажу за останні 12 місяців зайнятості працівника;

2) обчислення середньоденної зарплати на основі фактичних виплат;

3) обчислення середньоденної мінімальної зарплати із розрахунку середньомісячної кількості календарних днів;

4) порівняння середньоденної зарплати з виплатою, розрахованою на основі мінімальної зарплати: якщо перша не перевищує другу, то для нарахування лікарняних береться така сума середньоденної зарплати; якщо ж перша більша за другу, то сума денної виплати обчислюється з розрахунку мінімальної виплати;

5) розрахунок суми денної виплати (середньоденна зарплата зменшується на відсоток страхового стажу);

6) визначення суми лікарняних (денна виплата множиться на кількість днів, що підлягають оплаті за листком непрацездатності).

Актуальний алгоритм розрахунку лікарняних ви знайдете в публікації «Розрахунок лікарняних у 2016 році в Україні»

Нарахування лікарняних в 2016 році в Україні, коли страховий стаж менше шести місяців: приклад

Працівниця вийшла з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку 19.04.2016, а протягом 09-16.08.2016 перебувала на лікарняному. Страховий стаж працівниці — сім років, однак перед настанням страхового випадку він менший за шість місяців. Також у розрахунковому періоді працівниці є відпустка без збереження зарплати тривалістю три календарних дні.

Розрахунковим періодом буде травень — липень 2016 року, за який їй нараховано заробітну плату в сумі 7284,80 грн., зокрема 1482 грн. — відпускні за період щорічної відпуски з 17.07.2016 по 04.08.2016.

Оскільки страховий стаж працівниці перед настанням страхового випадку менший за шість місяців, діє обмеження суми виплат за дні тимчасової непрацездатності розміром мінімальної зарплати у розрахунку на місяць.

Для нарахування лікарняних визначаємо, що:

• сума відпускних, нарахованих у листопаді за чотири дні серпня, до зарплати не включається (1482 грн. ÷ 19 к. дн. × 4 к. дн. = 312 грн.);

• кількість календарних днів у розрахунковому періоді складає 89 к. дн. (31 к. дн. + 30 к. дн. + 31 к. дн. – 3 к. дн.);

• середньоденна зарплата на основі фактично нарахованої зарплати — 78,35 грн. ((7284,80 грн. – 312,00 грн.) ÷ 89 к. дн.);

• денна виплата з огляду на страховий стаж працівниці становить 70% середньоденної заробітної плати, тобто 54,85 грн. (78,35 грн. × 70%);

• денна виплата на основі розміру мінімальної зарплати, під час розрахунку якої не застосовують відсоткові значення залежно від страхового стажу: 1450,00 грн. ÷ 30,44 = 47,63 грн.

Отже, сума оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності складає 238,15 грн. (47,63 грн. × 5 к. дн.), а допомога по тимчасовій непрацездатності — 142,89 грн. (47,63 грн. × 3 к. дн.).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл