Головбух

Перехідні операції за зміни системи оподаткування

  • 13 червня 2016
  • 812

Під час переходу на іншу систему оподаткування підприємство може частину операції здійснити на одній системі, а частину — на другій. Розглянемо, як оподатковуються такі перехідні операції в разі зміни системи оподаткування

У разі переходу підприємства — платника єдиного податку на загальну систему оподаткування враховуються особливості формування в бухобліку доходів і витрат. Так, дохід юрособи — єдиноподатника третьої групи визнають за касовим методом, а дохід платника податку на прибуток — за правилами бухобліку.

Під час переходу на загальну систему оподаткування мають бути дотримані такі спеціальні правила:

  • до доходу не включається вартість відвантажених товарів, за які надійшла попередня оплата на спрощеній системі;
  • собівартість товарів, робіт чи послуг включається до витрат пропорційно сумі визнаних доходів.

Та оскільки з 01.01.2015 доходи й витрати визнаються згідно з П(С)БО або МСФЗ, ці правила вже не застосовуються, а ситуація з визнанням доходів і витрат за перехідними операціями після зміни системи оподаткування залишається не врегульованою.

Податківці вважають, що доходи та витрати платника податку на прибуток, за які вони отримали попередню оплату на спрощеній системі оподаткування, враховуються під час визначення фінрезультату до оподаткування згідно з правилами бухобліку. Отже, підприємство оподатковує дохід у сумі отриманої попередньої оплати на спрощеній системі й враховує доходи і витрати для обчислення бухгалтерського фінрезультату на загальній системі.

Якщо відвантаження товарів чи надання послуг відбулося до переходу на загальну систему, а оплата надійшла після цього, то на об’єкт оподаткування єдиним податком та  податком на прибуток це не впливає.

Водночас зміна системи оподаткування не впливає і на оподаткування перехідних операцій ПДВ, адже тут визначальний фактор — чи є підприємство платником ПДВ.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл