text
Головбух

Зміни в нарахуванні ЄСВ

  • 25 травня 2016
  • 2688

Із 1 січня 2016 року змінено порядок нарахування та сплати ЄСВ, проте інструкцію про застосування цього порядку оновлено лише зараз. Розглянемо зміни та з’ясуємо, на що звертати увагу під час нарахування та сплати єдиного внеску

Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449, із 17 травня викладена в новій редакції наказом Мінфіну від 28.03.2016 № 393.

Платники ЄСВ

Відповідно до змін фізособи-підприємці втратили право на участь у добровільному страхуванні, адже вони сплачують ЄСВ за ставкою 22%. Внесок розподіляється між усіма фондами соціального страхування. Тож такі особи є застрахованими за всіма видами загальнообов’язкового державного соцстрахування.

Водночас пенсіонери за віком та особи з інвалідністю, які отримують пенсію чи соціальну допомогу, а також є підприємцями-єдиноподатниками, можуть бути платниками ЄСВ винятково за умови самостійного визначення для себе бази нарахування єдиного внеску. Ця база не може перевищувати максимальну величину бази нарахування, а сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Також із цього року представництва, філії, відокремлені підрозділи іноземних підприємств, установ, організацій нараховують і сплачують ЄСВ за виплату зарплати працівнику-іноземцю. Звільнення від нарахування єдиного внеску передбачено лише для іноземних працівників, які отримують зарплату в межах проекту «Реконструкція споруд очистки стічних каналізаційних вод і будівництво технологічної лінії по обробці та утилізації осадів Бортницької станції аерації».

Нарахування ЄСВ

У разі зміни класу професійного ризику виробництва до 01.01.2016 платник має самостійно перерахувати ЄСВ за минулі періоди. За основу береться розмір ЄСВ, який діяв на день нарахування відповідної зарплати (доходу). Якщо зміна класу профризику відбулась у середині року, то перерахунок ЄСВ здійснюється за період з 1 січня поточного року до дати встановлення нового класу професійного ризику.

За працівників з інвалідністю ЄСВ нараховують за ставками 8,41% (5,3%, 5,5%) з дати встановлення групи інвалідності. Нарахування починається з дати отримання підприємством довідки медико­соціальної експертної комісії.

Розмір ЄСВ у разі нарахування внеску за минулі періоди коштами держбюджету застосовується такий, що діяв у місяці, за який його нараховують.

База нарахування ЄСВ

Оскільки ставка ЄСВ тепер єдина (22%), дотримуватися черговості врахування виплат для визначення максимальної величини бази нарахування єдиного внеску не потрібно. Проте все ж варто нараховувати ЄСВ спершу на зарплату, а потім — на решту доходів.  

Якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної зарплати на місяць, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінзарплати та встановленої ставки ЄСВ. При цьому потрібно перебувати у трудових відносинах повний календарний місяць.

База нарахування ЄСВ не визначається на рівні мінімальної зарплати на суми доходу:

  • з джерела не за основним місцем роботи;
  • працівників з інвалідністю, які працюють на підприємстві, в установі або організації, де застосовується ставка 8,41%;
  • працівників всеукраїнських громадських організацій інвалідів, де застосовується ставка 5,3%;
  • працівників підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, де застосовується ставка 5,5%;
  • працівників, яким надано відпустки без збереження зарплати.

Для працівників, які виконують роботу за сумісництвом, потрібно враховувати сукупний дохід за звітний місяць.

ЄСВ на виплати мобілізованим

Якщо фізособа-підприємець, призвана на військову службу під час мобілізації, є роботодавцем, то вона має сплатити єдиний внесок протягом 180 календарних днів з першого дня її демобілізації.

У разі якщо мобілізована фізособа-підприємець не є роботодавцем, з першого календарного дня місяця призову до останнього календарного дня місяця демобілізації вона звільнена від обов’язків сплачувати ЄСВ за себе. Для цього протягом десяти днів після демобілізації потрібно подати до ДФС заяву.

Коли на службу призивається добровільно застрахована особа, протягом особливого періоду вона не повинна сплачувати ЄСВ. Вона має подати заяву добровільно застрахованої особи та копію військового квитка до органу доходів і зборів протягом десяти днів після її демобілізації.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл