Продаж уціненого товару

1782
Після втрати товаром його первинних якостей внаслідок тривалого зберігання на складі підприємство може уцінити його та продати. Розглянемо, як це документально оформити

На сьогодні порядок проведення уцінки та її документального оформлення не встановлено. Адже втратило чинність Положення про порядок уцінки і реалізації продукції, що залежалася, з групи товарів широкого вжитку і продукції виробничо-технічного призначення (далі — Положення про уцінку), затверджене спільним наказом Мінекономіки і Мінфіну від 10.09.1996 № 120/190, яке передбачало форму опису-акта уцінки.

Згідно з Методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку запасів, затвердженими наказом Мінфіну від 10.01.2007 № 2, уцінка запасів оформлюється актом уцінки. Тож можна або використати форму з Положення про уцінку, або розробити нову форму самостійно.

Рішення про уцінку оформлюють наказом по підприємству. Окрім цього, варто розробити і затвердити внутрішнє положення про порядок проведення уцінки та продажу уцінених товарів.

Податкові наслідки уцінки товарів

Що стосується податку на прибуток, то об’єкт оподаткування визначається на базі прибутку чи збитку (фінансового результату). У випадку уцінки товарів Податковий кодекс України не передбачає різниць, на які потрібно коригувати фінрезультат до оподаткування.

База оподаткування ПДВ для постачання уцінених товарів не може бути нижче за ціну придбання цих товарів. Тож на різниці між цінами придбання та продажу потрібно здійснювати донарахування податкових зобов’язань з ПДВ і складати окрему податкову накладну.

Виходить, що в разі реалізації уцінених товарів підприємство складає дві податкові накладні: на зазначену в договорі купівлі-продажу вартість постачання та на суму уцінки. Друга податкова накладна з типом причини 15 «Складена на суму перевищення ціни придбання товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання» не видається покупцеві. Проте в Єдиному реєстрі податкових накладних реєструвати потрібно обидві.

Облік уцінки товарів

П(С)БО 9 «Запаси» визначає, що в бухгалтерському обліку та звітності зіпсовані, застарілі, економічно не вигідні запаси відображаються за чистою вартістю реалізації. На дату балансу — перше число кварталу або місяця — такі запаси потрібно уцінити.

Сума уцінки списується на витрати звітного періоду й включається до складу інших операційних витрат за дебетом субрахунку 946 «Втрати від знецінення запасів» зі зменшенням фактичної (балансової) вартості відповідних запасів (тобто за кредитом відповідного рахунку обліку запасів).

За перевищення фактичної собівартості проданих товарів над фактичною ціною їх продажу в частині ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету, суми податкових зобов’язань з ПДВ відображають за кредитом субрахунку 641/пдв у кореспонденції з дебетом рахунків обліку витрат діяльності.

Варто зазначити, що хоч для підприємства уцінка є збитковою, уцінені раніше товари, які так і не були продані, можна уцінювати повторно до рівня ціни можливої реалізації.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль