Головбух

Електронне антикорупційне декларування з цього року

  • 1 квітня 2016
  • 1189

Зміни до антикорупційного законодавства, які запроваджують електронне декларування доходів, набрали чинності. Так, підвищено вартість майна, яке потрібно декларувати, і суму видатків на придбання такого майна. Змінено строки виправлення декларацій та перевірки даних

Завдяки ухваленню Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей подання службовими особами декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру у 2016 році» від 15.03.2016 № 1022-VIII електронне декларування буде запроваджено вже протягом 2016 року.

Часове обмеження для прийняття Національним агентством з питань запобігання корупції (далі — Національне агентство) рішення про початок системи електронного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі — декларація) скасовано, тож повністю система електронного декларування почне працювати з деклараційної кампанії за 2016 рік.

До 1 квітня цього року держслужбовці подаватимуть декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, форму якої наведено у додатку до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 № 3206-VI. Але службові особи, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, протягом 60 календарних днів після початку роботи системи електронного декларування мають відзвітувати за 2015 рік шляхом заповнення декларації на сайті Національного агентства.

Виправлення помилок у декларації

У разі виявлення помилки декларант має сім днів (раніше — десять) для подання виправленої декларації. Для виправлення помилки не потрібна згода Національного агентства.

Що декларувати

Тепер до декларації має потрапити рухоме майно, вартість якого перевищує 100 мінімальних зарплат, встановлених на 1 січня звітного року.

В електронних деклараціях потрібно зазначати лише інформацію про цінне рухоме майно (крім транспорту), право на яке було набуто до вступу на держслужбу або під час неї. При цьому зазначати вартість і дату набуття у власність, володіння чи користування не обов’язково.

Також розмір видатків і правочинів на придбання задекларованого майна збільшено до 50 мінімальних зарплат, встановлених на 1 січня звітного року. Інформацію про контрагента потрібно зазначати лише на письмовий запит Національного агентства.

Контроль декларування

Виявленням випадків неподання чи несвоєчасного подання декларації займатимуться державні органи влади, органи місцевого самоврядування, а також юрособи публічного права. Повідомляти Національне агентство про припинення декларантами, які в них працюють, діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, уже не потрібно.

Перевірка декларацій

Національне агентство проводить перевірку декларації на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, із ЗМІ та інших джерел, про можливе відображення у декларації недостовірних відомостей.

Строк проведення повної перевірки декларацій збільшено: протягом усього строку виконання декларантом функцій держави або місцевого самоврядування, а також протягом трьох років після припинення такої діяльності.

Адміністративна відповідальність

Штраф за несвоєчасне подання декларації не накладають за наявності поважних причин такого неподання. Поважними причинами несвоєчасного подання декларації можуть бути хвороба держслужбовця, перебування його у відрядженні, відпустці тощо.

За подання завідомо недостовірних відомостей у декларації передбачено штраф у розмірі від 1000 до 2500 нмдг (від 17 000 до 42 500 грн.). Проте відповідальність настає лише тоді, коли недостовірні дані про майно або інший об’єкт декларування відрізнятимуться від достовірних на суму від 100 до 250 мінімальних заробітних плат.

Кримінальна відповідальність

Покарання у вигляді позбавлення волі на строк до двох років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років тепер має альтернативу — штраф розміром від 2500 до 3000 нмдг (від 42 500 до 51 000 грн.) або громадські роботи на строк від 150 до 240 годин.

Кримінальна відповідальність за помилки у декларації настає, коли сума такої помилки щодо майна чи іншого об’єкта декларування перевищує 250 мінімальних зарплат.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл