text
Головбух

Договір ≠ первинний документ

 • 28 березня 2016
 • 1802

З’ясуємо, чи може цивільно-правовий договір бути первинним документом та визначимо суть «цивільного» та «бухгалтерського» зобов’язань

Зобов’язання — це правовідношення, в якому боржник зобов’язаний вчинити на користь кредитора певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії.

Підставами для виникнення «цивільних» зобов’язань, зокрема, є:

 • договори;
 • результати інтелектуальної, творчої діяльності;
 • матеріальна та моральна шкода іншій особі;
 • акти цивільного законодавства;
 • акти органів державної влади, органів влади АР Крим або органів місцевого самоврядування;
 • рішення суду.

У більшості випадків для виникнення цивільних зобов’язань лише актів цивільного законодавства недостатньо. Для виникнення цивільно-правових наслідків необхідне настання іншого юридичного факту чи укладення договору.

Під «бухгалтерським» зобов’язанням розуміють заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому має призвести до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди (ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХIV; далі — Закон № 996).

Тож «бухгалтерське» зобов’язання від «цивільного» відрізняють такі характерні риси:

 • «бухгалтерське» зобов’язання — це заборгованість, тобто вже наявний борг;
 • підстава його виникнення — минулі події;
 • погашення заборгованості призводить до зменшення ресурсів підприємства.

Отже, будь-яке «бухгалтерське» зобов’язання є «цивільним» зобов’язанням, але не кожне «цивільне» зобов’язання є зобов’язанням «бухгалтерським».

Поєднання зобов’язань

Аби «цивільне» зобов’язання стало «бухгалтерським», треба щоб таке «цивільне» зобов’язання було заборгованістю. Також необхідна наявність події, яка сталася в минулому (передано товар, гроші, виконано роботи, надано послуги, які підлягають оплаті). Слід зазначити, що в майбутньому виконання такого зобов’язання нічим не компенсуватиметься. Адже така компенсація вже надійшла в минулому як подія, в результаті якої виникла кредиторська заборгованість.

Прикладом співвідношення «бухгалтерського» та «цивільного» зобов’язань є обов’язок покупця за договором купівлі-продажу оплатити товар. «Цивільне» зобов’язання покупця оплатити товар в одних випадках призводить до виникнення «бухгалтерського» зобов’язання покупця (якщо товар поставлено до оплати), а в інших — продавця (якщо покупець здійснив попередню оплату за товар).

Статус договору в зобов’язанні

Договір — це підстава, на якій виникає зобов’язання, а не первинний документ. Первинним є документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст. 1 Закону № 996). А відповідно до статті 9 Закону № 996 первинні документи є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій. Первинний документ має дві обов’язкові ознаки: він має містити відомості про господарську операцію і підтверджувати її фактичне здійснення.

Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків. І вважати договір первинним документом не можна.

Договір є підставою, з якої виникає зобов’язання, виконання якого оформлюють первинним документом. Відтак відсутність у договорі реквізитів первинного документа не є підставою вважати його недійсним.

Підтвердженням факту виконання певних дій згідно з договором є винятково первинні документи, які відображаються у регістрах бухобліку відповідно до вимог чинного законодавства.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та читайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві

➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій

➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль