Договір ≠ первинний документ

1197
З’ясуємо, чи може цивільно-правовий договір бути первинним документом та визначимо суть «цивільного» та «бухгалтерського» зобов’язань

Зобов’язання — це правовідношення, в якому боржник зобов’язаний вчинити на користь кредитора певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії.

Підставами для виникнення «цивільних» зобов’язань, зокрема, є:

  • договори;
  • результати інтелектуальної, творчої діяльності;
  • матеріальна та моральна шкода іншій особі;
  • акти цивільного законодавства;
  • акти органів державної влади, органів влади АР Крим або органів місцевого самоврядування;
  • рішення суду.

У більшості випадків для виникнення цивільних зобов’язань лише актів цивільного законодавства недостатньо. Для виникнення цивільно-правових наслідків необхідне настання іншого юридичного факту чи укладення договору.

Під «бухгалтерським» зобов’язанням розуміють заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому має призвести до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди (ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХIV; далі — Закон № 996).

Тож «бухгалтерське» зобов’язання від «цивільного» відрізняють такі характерні риси:

  • «бухгалтерське» зобов’язання — це заборгованість, тобто вже наявний борг;
  • підстава його виникнення — минулі події;
  • погашення заборгованості призводить до зменшення ресурсів підприємства.

Отже, будь-яке «бухгалтерське» зобов’язання є «цивільним» зобов’язанням, але не кожне «цивільне» зобов’язання є зобов’язанням «бухгалтерським».

Поєднання зобов’язань

Аби «цивільне» зобов’язання стало «бухгалтерським», треба щоб таке «цивільне» зобов’язання було заборгованістю. Також необхідна наявність події, яка сталася в минулому (передано товар, гроші, виконано роботи, надано послуги, які підлягають оплаті). Слід зазначити, що в майбутньому виконання такого зобов’язання нічим не компенсуватиметься. Адже така компенсація вже надійшла в минулому як подія, в результаті якої виникла кредиторська заборгованість.

Прикладом співвідношення «бухгалтерського» та «цивільного» зобов’язань є обов’язок покупця за договором купівлі-продажу оплатити товар. «Цивільне» зобов’язання покупця оплатити товар в одних випадках призводить до виникнення «бухгалтерського» зобов’язання покупця (якщо товар поставлено до оплати), а в інших — продавця (якщо покупець здійснив попередню оплату за товар).

Статус договору в зобов’язанні

Договір — це підстава, на якій виникає зобов’язання, а не первинний документ. Первинним є документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст. 1 Закону № 996). А відповідно до статті 9 Закону № 996 первинні документи є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій. Первинний документ має дві обов’язкові ознаки: він має містити відомості про господарську операцію і підтверджувати її фактичне здійснення.

Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків. І вважати договір первинним документом не можна.

Договір є підставою, з якої виникає зобов’язання, виконання якого оформлюють первинним документом. Відтак відсутність у договорі реквізитів первинного документа не є підставою вважати його недійсним.

Підтвердженням факту виконання певних дій згідно з договором є винятково первинні документи, які відображаються у регістрах бухобліку відповідно до вимог чинного законодавства.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль