Головбух

Піврічна звітність з податку на прибуток

  • 30 червня 2015
  • 166
Автор:
керівник Об’єднаної редакції MCFR Головбух

Здебільшого платники податку на прибуток подаватимуть звітність за підсумками року. Та, як відомо, у кожного правила є свої винятки. Тож на них і зосередимо вашу увагу

Із 01.01.2015 пункт 57.1 Податкового кодексу України (ПК), який визначає строки звітування з податку на прибуток, викладено у новій редакції.  Для більшості платників податку на прибуток, як і було раніше, передбачено річний період звітування. До того ж однозначно обумовлено єдиний виняток, коли підприємству доведеться відзвітувати не за загальними правилами.

Виняток стосується тих платників податку на прибуток, які за підсумками 2014 року не отримали прибутку або отримали збиток і відповідно не нараховували податкові зобов’язання та не мали базового показника для визначення щомісячних авансових внесків у 2015 році, однак за підсумками І кварталу 2015 року отримали прибуток. Окремо звернемо увагу, що тут йдеться про підприємства, які не мали в минулому році податкових зобов’язань та водночас не могли розрахувати базовий показник для визначення щомісячних авансових внесків. Тобто це ті підприємства, які отримали за підсумками 2014 року більше 10 млн. грн. доходу, однак на заваді їх обов’язку сплати щомісячних авансових внесків в наступному році стала відсутність об’єкта оподаткування податком на прибуток (п. 57.1, п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ ПК).

Тож платники податку на прибуток, які здійснили своєрідний камбек зі збитків у прибуток, зобов’язані подати податкову декларацію за І півріччя, три квартали звітного (податкового) року та за звітний (податковий) рік. Для таких підприємств передбачено такі граничні терміни звітування з податку на прибуток:

  • півріччя 2015 року — 10 серпня 2015 року;
  • три квартали 2015 року — 9 листопада 2015 року;
  • звітний 2015 рік — 9 лютого 2016 року.

Відповідно граничними термінами сплати податку на прибуток будуть:

  • півріччя 2015 року — 19 серпня 2015 року;
  • три квартали 2015 року — 19 листопада 2015 року;
  • звітний 2015 рік — 19 лютого 2016 року (пп. 49.18.2, п. 49.20 ПК).

Додамо, що платникам податку на прибуток, які відповідають наведеним критеріям, доведеться подати податкову декларацію за півріччя 2015 року навіть у тому випадку, якщо за І квартал підприємство отримало прибуток, однак за півріччя все ж виявилося збитковим. Позаяк цього вимагає пункт 57.1 ПК та не обумовлює винятку для такої ситуації.

Нагадаємо, що платники податку на прибуток з річним податковим періодом звітуватимуть до 01.06.2016.

Застосування різниць

У 2015 році законотворці кардинально змінили принцип розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток. Його визначають орієнтуючись на фінансовий результат (прибуток або збиток), розрахований за нормами П(С)БО або МСФЗ, та коригують на різниці, передбачені розділом ІІІ ПК.

Платник податку на прибуток, який отримав менше 20 млн. грн. річного «бухгалтерського» доходу за останній річний звітний (податковий) період має право не коригувати фінансовий результат на усі різниці не більше одного разу протягом безперервної сукупності років, у кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Для цього йому потрібно повідомити контролюючий орган про незастосування різниць у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік у такій безперервній сукупності років (пп. 134.1.1 ПК).

У загальному випадку податковим (звітним) періодом для платника податку на прибуток є календарний рік, який починається з першого календарного дня податкового (звітного) року і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) року (п. 137.4 ПК).

Як бачимо, норми ПК багаторазово наголошують про зазначення рішення щодо незастосування різниць у річній податковій декларації з податку прибуток. Тож виникають два закономірні питання:

  • чи застосовувати різниці при розрахунку прибутку за І квартал, який визначає обов’язок звітування за півріччя 2015 року?
  • чи використовувати різниці при розрахунку об’єкта оподаткування за півріччя 2015 року?

Ствердна відповідь на будь-яке з таких питань для всіх «піврічних» платників податку на прибуток була б вкрай несправедливою, однак зважаючи на чинні норми ПК, на жаль, логічною.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл