Списання основних засобів, не повернутих орендарем

147
СІЧ Олег
Автор: СІЧ Олег
керівник експертної групи МЦФЕР: Головбух
Підприємство здає в оренду основний засіб. Після закінчення строку договору оренди орендар відмовляється повернути такий об’єкт орендодавцю. З’ясуємо, чи потрібно орендодавцю списати з балансу основний засіб, якщо він не планує звертатися до суду

Одразу зазначимо: списання основних засобів у бухгалтерському обліку орендодавця проводять лише після переходу права власності на орендований об’єкт до орендаря. Тому ретельно проаналізуємо цю ситуацію з юридичного боку.

За договором оренди орендодавець передає або зобов’я­зується передати орендареві майно у користування за плату на певний строк для здійснення господарської діяльності (ст. 283 Господарського кодексу України, ГК; ст. 759 Цивільного кодексу України, ЦК). Тобто ключовою ознакою орендних відносин є строковість користування майном орендарем.

Строк оренди узгоджують сторони договору. А якщо його не встановлено, то договір оренди вважають укладеним на невизначений строк.

Кожна зі сторін договору оренди, укладеного на невизначений строк, може відмовитися від договору в будь-який час, письмово попередивши про це другу сторону за один місяць, а в разі найму нерухомого майна — за три місяці, якщо інше не встановлено договором чи законом (ст. 763 ЦК).

Коли орендар продовжує користуватися майном після закінчення строку договору оренди, а орендодавець не висловить з цього приводу заперечень протягом одного місяця, то такий договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором (ст. 284 ГК, ст. 764 ЦК). У такому випадку переходу права власності на орендований об’єкт до орендаря не відбувається. Відповідно, у бухгалтерському обліку орендодавця списувати з балансу переданий в оренду об’єкт не потрібно.

Якщо ж договір оренди справді припинено у зв’язку із закінченням строку оренди та відмови орендодавця його продовжувати або через інші підстави, передбачені статтею 783 ЦК, то орендар зобов’язаний негайно повернути орендодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

До того ж якщо орендар не виконує обов’язку щодо повернення речі, орендодавець має право вимагати від орендаря сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення (ст. 785 ЦК).

Тож закінчення строку договору оренди ще не означає передачу права власності на майно орендареві. Якщо ж дію такого договору справді припинено, то орендар все одно повинен повернути майно. А в разі відмови орендаря це зробити можна звернутися до суду.

І лише в тому випадку, коли договір оренди припинено, а орендодавець погодиться фактично подарувати майно орендарю, об’єкт оренди потрібно списати з балансу орендодавця. У бухгалтерському обліку така операція відображається як подарунок основних засобів.

Додамо, що моментом, коли орендоване майно перейде у власність до орендаря, буде дата закінчення строку позовної давності з дати припинення договору оренди або дата оформлення договору дарування.

Подаровані основні засоби

Якщо подаровані основні засоби мають залишкову вартість, то її потрібно списати з балансу проведенням: дебет субрахунку 976 «Списання необоротних активів» з кредитом рахунку 10 «Основні засоби». Відповідно, повністю зношені основні засоби списують без відображення такого проведення.

Водночас слід списати суму накопиченого зносу проведенням: дебет субрахунку 131 «Знос основних засобів» з кредитом рахунку 10 «Основні засоби».

Також платникам ПДВ при безоплатній передачі об’єктів основних засобів потрібно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ. База оподаткування для такої операції не може бути нижчою від балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку (п. 188.1 Податкового кодексу України). У бухгалтерському обліку таке зобов’язання нараховують проведенням: дебет субрахунку 976 «Списання необоротних активів» з кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

Нагадаємо, що за безоплатного постачання основних засобів продавець має скласти дві податкові накладні:

  • першу — на суму, розраховану з фактичної ціни постачання, яка дорівнює нулю;
  • другу — на суму, розраховану із перевищення балансової (залишкової) вартості основного засобу над фактичною ціною (п. 20 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957 (у редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 № 1129)).


Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль