Головбух

Списання основних засобів, не повернутих орендарем

  • 6 листопада 2015
  • 168
Автор:
керівник Об’єднаної редакції MCFR Головбух

Підприємство здає в оренду основний засіб. Після закінчення строку договору оренди орендар відмовляється повернути такий об’єкт орендодавцю. З’ясуємо, чи потрібно орендодавцю списати з балансу основний засіб, якщо він не планує звертатися до суду

Одразу зазначимо: списання основних засобів у бухгалтерському обліку орендодавця проводять лише після переходу права власності на орендований об’єкт до орендаря. Тому ретельно проаналізуємо цю ситуацію з юридичного боку.

За договором оренди орендодавець передає або зобов’я­зується передати орендареві майно у користування за плату на певний строк для здійснення господарської діяльності (ст. 283 Господарського кодексу України, ГК; ст. 759 Цивільного кодексу України, ЦК). Тобто ключовою ознакою орендних відносин є строковість користування майном орендарем.

Строк оренди узгоджують сторони договору. А якщо його не встановлено, то договір оренди вважають укладеним на невизначений строк.

Кожна зі сторін договору оренди, укладеного на невизначений строк, може відмовитися від договору в будь-який час, письмово попередивши про це другу сторону за один місяць, а в разі найму нерухомого майна — за три місяці, якщо інше не встановлено договором чи законом (ст. 763 ЦК).

Коли орендар продовжує користуватися майном після закінчення строку договору оренди, а орендодавець не висловить з цього приводу заперечень протягом одного місяця, то такий договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором (ст. 284 ГК, ст. 764 ЦК). У такому випадку переходу права власності на орендований об’єкт до орендаря не відбувається. Відповідно, у бухгалтерському обліку орендодавця списувати з балансу переданий в оренду об’єкт не потрібно.

Якщо ж договір оренди справді припинено у зв’язку із закінченням строку оренди та відмови орендодавця його продовжувати або через інші підстави, передбачені статтею 783 ЦК, то орендар зобов’язаний негайно повернути орендодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

До того ж якщо орендар не виконує обов’язку щодо повернення речі, орендодавець має право вимагати від орендаря сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення (ст. 785 ЦК).

Тож закінчення строку договору оренди ще не означає передачу права власності на майно орендареві. Якщо ж дію такого договору справді припинено, то орендар все одно повинен повернути майно. А в разі відмови орендаря це зробити можна звернутися до суду.

І лише в тому випадку, коли договір оренди припинено, а орендодавець погодиться фактично подарувати майно орендарю, об’єкт оренди потрібно списати з балансу орендодавця. У бухгалтерському обліку така операція відображається як подарунок основних засобів.

Додамо, що моментом, коли орендоване майно перейде у власність до орендаря, буде дата закінчення строку позовної давності з дати припинення договору оренди або дата оформлення договору дарування.

Подаровані основні засоби

Якщо подаровані основні засоби мають залишкову вартість, то її потрібно списати з балансу проведенням: дебет субрахунку 976 «Списання необоротних активів» з кредитом рахунку 10 «Основні засоби». Відповідно, повністю зношені основні засоби списують без відображення такого проведення.

Водночас слід списати суму накопиченого зносу проведенням: дебет субрахунку 131 «Знос основних засобів» з кредитом рахунку 10 «Основні засоби».

Також платникам ПДВ при безоплатній передачі об’єктів основних засобів потрібно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ. База оподаткування для такої операції не може бути нижчою від балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку (п. 188.1 Податкового кодексу України). У бухгалтерському обліку таке зобов’язання нараховують проведенням: дебет субрахунку 976 «Списання необоротних активів» з кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

Нагадаємо, що за безоплатного постачання основних засобів продавець має скласти дві податкові накладні:

  • першу — на суму, розраховану з фактичної ціни постачання, яка дорівнює нулю;
  • другу — на суму, розраховану із перевищення балансової (залишкової) вартості основного засобу над фактичною ціною (п. 20 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957 (у редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 № 1129)).
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл