Головбух

Реєстрація колдоговору

  • 3 липня 2015
  • 2906
експерт МЦФЕР: Головбух

Як відомо, одним із найважливіших документів для підприємства є колективний договір. У ньому підприємство погоджує з трудовим колективом усі істотні моменти соціально-економічного та трудового життя. Такий документ підлягає реєстрації. А от коли та де його зареєструвати, зараз і з’ясуємо

Головними нормативно-правовими документами, якими потрібно керуватися при укладанні колективного договору на підприємстві, є Кодекс законів про працю України (КЗпП) та Закон України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-ХІІ (далі — Закон № 3356).

Насамперед зазначимо, що відповідно до статті 2 Закону № 3356 колективний договір укладають на будь-якому підприємстві, яке використовує найману працю та має статус юрособи. Дуб­лює цю норму і стаття 11 КЗпП.

Строки укладання колдоговору

Новостворені підприємства мають укладати колективний договір у тримісячний строк після своєї реєстрації (ч. восьма ст. 9 Закону № 3356).

Укладенню колективного договору передують колективні переговори (ст. 10 Закону № 3356). Коли під час переговорів сторони не дійшли згоди з незалежних від них причин, то складають протокол розбіжностей. Туди вносять остаточно сформульовані пропозиції сторін про заходи, необхідні для усунення цих причин, а також про строки відновлення переговорів.

Протягом трьох днів після складання протоколу розбіжностей сторони проводять консультації, формують зі свого складу примирну комісію, а у разі недосягнення згоди звертаються до посередника, обраного сторонами. Примирна комісія або посередник у строк до семи днів розглядає протокол розбіжностей і виносить рекомендації по суті спору (ст. 11 Закону № 3356).

Коли обидві сторони дійдуть консенсусу, проект колективного договору виносять на розгляд загальних зборів трудового колективу. Якщо загальні збори відхилять проект, то переговори поновлюються на строк не більше 10 днів.

Після схвалення проекту колективного договору його підписують обидві сторони протягом п’яти днів з моменту схвалення.

Реєстрація колдоговору

Колективні договори підлягають повідомній реєстрації. Порядок такої реєстрації затверджено постановою КМУ від 13.02.2013 № 115 (далі — Порядок № 115).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 115 колективні договори підлягають повідомній реєстрації районними, районними у місті Києві держадміністраціями, виконавчими комітетами сільських, селищних та міських рад.

Метою реєстрації є засвідчення автентичності примірників і копій поданих на реєстрацію колективних договорів (п. 2 Порядку № 115).

У пункті 6 Порядку № 115 зазначено, що повідомна реєстрація проводиться протягом 14 робочих днів із дня, наступного після надходження договору до реєструю­чого органу. Не пізніше наступного робочого дня після реєстрації чи прийняття рішення про відмову в реєстрації примірники договору повертають сторонам, які подали їх на реєстрацію. Як бачимо, ці терміни стосуються реєструючого органу. Тож вважаємо, що новостворені підприємства мають укладати колективний договір у тримісячний строк з урахуванням строків на його реєстрацію.

Відповідальність за незареєстрований колдоговір

Річ у тім, що за незареєстрований колдоговір ані КЗпП, ані Закон № 3356, ані Кодекс України про адміністративні правопорушення (КпАП) не передбачають відповідальності. Штраф «світитиме» особам, які представляють роботодавців чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, якщо вони ухиляються від участі в переговорах щодо укладення, зміни чи доповнення колдоговору. Або якщо вони навмисно порушили строк початку переговорів чи не забезпечили роботу відповідної комісії у визначені сторонами строки.

За ухилення від участі в переговорах розмір штрафу може сягнути до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн.). Це передбачено статтею 17 Закону № 3356. А от стаття 41-1 КпАП дещо конкретизує суму штрафу — від 3 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 170 грн.).

І хоча перевіряючі Держпраці складають протоколи про адмінправопорушення, але суди не завжди накладають штрафи (див. постанову Чаплинського районного суду Херсонської області від 11.03.2014 у справі № 665/376/14-п). А в постанові Іванівського районного суду Херсонської області від 31.10.2012 у справі № 2111/744/2012 слуги Феміди прямо зазначили, що відповідальність за реєстрацію колдоговору не передбачена.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл