Головбух

Податкові наслідки придбання холодильника для потреб працівників

  • 13 серпня 2015
  • 2144

Підприємство придбало холодильник для поліпшення умов праці своїх працівників. З’ясуємо, чи можна вважати придбання холодильника господарською операцією та якими будуть податкові наслідки такого придбання

Під господарською діяльністю розуміють діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу. Таке визначення містить підпункт 14.1.36 Податкового кодексу України (ПК).

Придбання для потреб працівників холодильника не вважають господарською діяльністю підприємства, позаяк така операція не пов’язана з отриманням доходу. Також її ризиковано пов’язувати з дотриманням норм охорони праці, адже проти цього неодноразово висловлювалися податківці.

Амортизація

Об’єктом оподаткування податком на прибуток є скоригований на різниці «бухгалтерський» фінансовий результат. До того ж застосування різниць передбачено для підприємств, які:

  • отримали більше 20 млн. грн. річного «бухгалтерського» доходу;
  • не повідомили контролюючий орган про незастосування різ­ниць, якщо відповідний дохід не перевищував 20 млн. грн. (пп. 134.1.1 ПК).

Позаяк бухгалтерський облік не пов’язує право нараховувати амортизацію на необоротні активи та визнавати будь-які витрати з господарською діяльністю, підприємство вправі нараховувати амортизацію на холодильник для цілей бухобліку. Відповідно, уся сума амортвідрахувань впливатиме на «бухгалтерський» фінансовий результат та об’єкт оподаткування податком на прибуток.

У бухгалтерському обліку холодильник може визнаватися основним засобом або малоцінним необоротним матеріальним активом залежно від встановленого в обліковій політиці підприємства ліміту для визнання основних засобів. Від цього залежатиме й можливість обрання певного методу амортизації (п. 26, 27 П(С)БО 7 «Основні засоби»).

З метою оподаткування податком на прибуток амортизація основних засобів нараховується у разі їх експлуатації при здійсненні господарської діяльності цього платника податку. Також звертаємо увагу, що для цілей розділу ІІІ ПК основними засобами вважають активи, вартість яких перевищує 2500 грн., а очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік). Тобто з метою застосування статті 138 ПК амортизувати «малоцінку» не потрібно (пп. 138.3.2 ПК).

У 2015 році відповідно до пунктів 138.1, 138.2 ПК фінансовий результат до оподаткування, розрахований за правилами бухобліку, збільшується на суму нарахованої в бухобліку амортизації та зменшується на суму «податкової» амортизації, нарахованої відповідно до пункту 138.3 ПК.

Водночас згідно з підпунктом 138.3.2 ПК основні засоби, які не використовуються в господарській діяльності платника податку на прибуток, підпадають під визначення «невиробничих основних засобів». Цією самою нормою встановлено, що витрати на придбання невиробничих основних засобів не підлягають амортизації та проводять за рахунок відповідних джерел фінансування.

Як бачимо, вартість холодильника не підлягає «податковій» амортизації.

ПДВ

У разі якщо холодильник було придбано для використання не у господарській діяльності до 01.07.2015, права на податковий кредит підприємство не мало.

Починаючи з 01.07.2015 згідно з новими правилами, встановленими у пунктах 198.3 та 198.5 ПК, під час придбання або виготовлення товарів/послуг, необоротних активів всю суму ПДВ одразу включають до складу податкового кредиту незалежно від того, чи будуть вони використовуватись в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника ПДВ.

Однак щойно такі товари/послуги, необоротні активи починають використовувати не у господарській діяльності, платник зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання.

Податкові зобов’язання з ПДВ нараховуються і в тому разі, якщо при придбанні холодильника до 01.07.2015 суму ПДВ було включено до складу податкового кредиту.

Позаяк холодильник не заплановано використовувати у господарській діяльності, у такому разі і податковий кредит, і податкові зобов’язання з ПДВ виникають в одному звітному періоді.

Водночас для нарахування податкових зобов’язань підприємство — покупець має скласти і зареєструвати відповідну податкову накладну в ЄРПН.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл