Податкові зобов’язання — на дату складення податкової накладної

728

Запитання

Податкова накладна складена 01.09.2015, зареєстрована — 11.01.2016. Які дії продавця?

Відповідь

Податковий кодекс України (ПК) встановлює різні умови щодо включення ПДВ до складу податкового кредиту та податкових зобов’язань.

Умови формування податкових зобов’язань та податкового кредиту

Так, згідно з пунктом 198.6 ПК не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів або послуг, не підтверджені, зокрема, податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Отже, лише зареєстровані в ЄРПН податкові накладні є для отримувача товарів (послуг) підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник ПДВ не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі зареєстрованої податкової накладної, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної. Якщо податкову накладну зареєстровано з порушенням терміну реєстрації, сума ПДВ, зазначена у такій податковій накладній, відноситься до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

У доповнення наведемо також вимоги пункту 201.10 ПК, згідно з яким відсутність факту реєстрації платником ПДВ — продавцем товарів (послуг) податкової накладної в ЄРПН не дає права покупцю на включення суми ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Відсутність факту реєстрації продавцем податкової накладної в ЄРПН не звільняє його від обов’язку включення суми ПДВ по цій податковій накладній до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Ураховуючи зазначене, у разі порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної покупець має право на податковий кредит тільки після реєстрації податкової накладної з ЄРПН. У декларації з ПДВ він відображає суму ПДВ у тому звітному періоді, в якому зареєстровано податкову накладну, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

На продавця такі обмеження не поширюються. Він не має чекати реєстрації, а включає суму ПДВ, вказану в податковій накладній, до податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Виправлення помилок у звітності

У разі якщо продавець не включив на дату складення податкової накладної суму ПДВ до податкових зобов’язань, він може це зробити у наступних звітних періодах та відобразити у звітності з ПДВ як самостійно виявлену помилку.

Загальне правило для виправлення помилок встановлено пунктом 50.1 ПК, згідно з яким помилки можна виправити або шляхом подання уточнюючого розрахунку, або у складі декларації за будь-який наступний податковий період.

Зазначена норма також встановлює вимогу щодо сплати штрафу в разі заниження податкового зобов’язання з ПДВ минулого податкового періоду:

  • 3% — при поданні уточнюючого розрахунку як самостійного документу;

  • 5% — при поданні уточнюючого розрахунку у складі декларації з ПДВ.

Уточнення показників проводиться згідно з вимогами розділу VІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 (у редакції наказу Мінфіну від 23.01.2015 № 13).

Уточнюючий розрахунок може подаватись як додаток до декларації з ПДВ або самостійний документ. Про це свідчитиме відмітка «1» чи «2» у спеціальному полі 01 уточнюючого розрахунку.

Сума нарахованого штрафу відображається у графі 6 рядка 25.3 уточнюючого розрахунку.

Крім того, на суму донарахованого податкового зобов’язання при самостійному виявленні помилки та штрафу має нараховуватись ще й пеня (пп. 129.1.1, п. 129.4 ПК). Пеня не нараховується лише у разі, якщо зміни внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання (п. 129.9 ПК). Тобто у цьому випадку пеня має бути нарахована на суму недоплати ПДВ та штрафу (3% або 5% від суми недоплати) за період з 91-го дня, наступного за останнім днем граничної сплати ПДВ за звітний період, в якому складено податкову накладну, по день подання уточнюючого розрахунку до контролюючого органу. Однак, самою формою уточнюючого розрахунку не передбачено місця для відображення суми пені.



Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль