Робоча ситуація дня

8 січня 2013 22
Чи оподатковується ПДФО та ЄСВ позика, надана працівнику, який звільняється з підприємства

Чи оподатковується ПДФО та ЄСВ сума безвідсоткової фінансової допомоги (позики), яка надана працедавцем своєму працівнику, за якою термін повернення не настав, при звільненні працівника?

Згідно із статтею 1046 Цивільного кодексу України (ЦК) за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором (ст. 1049 ЦК). Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором. 

Відповідно до підпункту 14.1.257 Податкового кодексу України (ПК) поворотна фінансова допомога - це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (пп.165.1.31 ПК).

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається:

  • сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (пп.164.2.7 ПК);
  • дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст.165 ПК) у вигляді суми боргу платника податку, анульованого кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Якщо кредитор повідомляє платника податку - боржника рекомендованим листом з повідомленням про вручення про анулювання боргу та включає суму анульованого боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано, такий боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації (пп. «д» пп.164.2.17 ПК).

В переліку виплат (сум) фонду оплати праці (в т. ч. фонд основної заробітної плати, фонд додаткової заробітної плати та інші заохочувальні та компенсаційні виплати), встановленого Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5 (далі - Інструкція №5) позика (фінансова допомога) не зазначається.

Згідно з пунктом 3.28 Інструкції №5 не належать до фонду оплати праці позики, видані працівникам підприємств для поліпшення житлових умов, на індивідуальне будівництво та заведення домашнього господарства. 

Отже, протягом строку, на який була видана поворотна фінансова допомога у фізичної особи не виникає доходу, а отже і відсутні зобов'язання по нарахуванню та сплаті ПДФО, навіть якщо така фізична особа звільняється. У разі анулювання юридичною особою - кредитором, яка надала поворотну фінансову допомогу, боргу фізичної особи до закінчення строку позовної давності, сума такого боргу включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи. ЄСВ з сум фінансової допомоги (позики) не нараховується й не утримується.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах