Робоча ситуація дня

7 лютого 2013 10
Приватний підприємець прийняв на роботу двох найманих працівників, які вперше влаштовуються на роботу. Після оформлення підприємцем трудових книжок для цих осіб та внесення відповідних записів в них, він звернувся до районного центру зайнятості з проханням поставити печатку на першій сторінці книжок, але йому було в цьому відмовлено

Чи повинен підприємець проставляти печатку на першій сторінці трудової книжки

Приватний підприємець прийняв на роботу двох найманих працівників, які вперше влаштовуються на роботу. Після оформлення підприємцем трудових книжок для цих осіб та внесення відповідних записів в них, він звернувся до районного центру зайнятості з проханням поставити печатку на першій сторінці книжок, але йому було в цьому відмовлено. Чи має право підприємець скористатися своєю печаткою?

На сьогодні державні органи висловлюють різні думки стосовно цього питання. Так, Міністерство праці та соціальної політики України в листі від 23.03.2006 №ДЦ-12-1528/0/6-06 стверджує, що права підпису першої сторінки трудової книжки найманого працівника не мають ні фізичні особи — роботодавці, ні посадові особи державної служби зайнятості.

Вони мають право лише завіряти факт трудових відносин між працівником та фізичною особою — роботодавцем відповідно до зареєстрованого в державній службі зайнятості трудового договору згідно з пунктом 2.20-1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 №58 (далі — Інструкція №58). Також у цьому листі сказано, що «період роботи, у зазначених випадках, може бути підтверджено, зокрема, письмовим трудовим договором, а не ведення трудової книжки у зазначеному випадку не є порушенням норм трудового законодавства».

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва у листі від 30.03.2006 №2421 «відстоює» дещо іншу позицію. Держпідприємництво вважає, що фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності мають оформляти трудові книжки працівникам, які вперше виявили намір на працевлаштування, при цьому посадова особа органу державної служби зайнятості своїм підписом і печаткою завіряє лише розділ трудової книжки «Відомості про роботу», в якому фізичні особи роблять записи до трудових книжок працівників про прийняття на роботу та звільнення з роботи відповідно до укладених з працівниками письмових трудових договорів, що зареєстровані в установленому порядку в державній службі зайнятості.

В листі Міністерства юстиції України від 24.03.2006 №21-5-172 наголос зроблено на тому, що: «згідно з пунктом 2.12 Інструкції №58 першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, після чого на ній ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка. Проте у зазначеному пункті не передбачено, яким чином заповнюється трудова книжка фізичною особою — суб’єктом підприємницької діяльності без створення юридичної особи з правом найму, та фізичними особами, які використовують найману працю, пов’язану з наданням послуг. Враховуючи наведене, пункт 2.12 згаданої Інструкції потребує перегляду».

Виходячи з вищенаведеного викладемо власну точку зору.

1. Дії працівників районного центру зайнятості щодо відмови в проханні поставити печатку на першій сторінці трудової книжки були правомірними, адже до їхніх повноважень входить лише завірення (проставлення власного підпису і печатки) відомостей про роботу найманого працівника у фізичної особи — підприємця. А такі відомості відображаються не на першій сторінці трудової книжки;

2. Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України, а також і пункту 1.1 пункту 1 Інструкції №58 трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п’ять днів. Працівникам, що стають до роботи вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу.

Звідси напрошується висновок, що оскільки ці положення поширюються й на фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, то вони повинні завести (оформити) трудову книжку найманому працівнику.

З огляду на це та з урахуванням підпункту 2.12 пункту 2 Інструкції № 58, оскільки першу сторінку трудової книжки має підписати особа, відповідальна за видачу трудових книжок, після чого на ній слід поставити печатку підприємства (або печатку відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка, на нашу думку, в описаній у запитанні ситуації проставляння підпису та печатки фізичною особою — суб’єктом підприємницької діяльності на першому аркуші трудової книжки його найманих працівників є правомірним.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль