Робоча ситуація дня

27 травня 2013 2
Працівник по закінченню строку дії договору не повернув надану підприємством позику. Виконавча служба повідомила, що майна на відшкодування позики у фізособи немає. Підприємство списало таку заборгованість. Хто в такому випадку має нарахувати та сплатити ПДФО?

Сплата ПДФО при списанні позики фізособі

Працівник по закінченню строку дії договору не повернув надану підприємством позику. Виконавча служба повідомила, що майна на відшкодування позики у фізособи немає. Підприємство списало таку заборгованість. Хто в такому випадку має нарахувати та сплатити ПДФО?

Сума списаної позики потрапить до оподатковуваного доходу фізособи.

Якщо строк позовної давності сплив, то в силу вступить підпункт 164.2.7 Податкового кодексу України (ПК). Відповідно до нього до складу доходу включають заборгованість платника податку за укладеними ним цивільно-правовими договорами, строк позовної давності за якими минув. При цьому треба пам’ятати, що буде оподатковуватися заборгованість, яка перевищує половину місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (в 2013 році — 573,50 грн.). Платником ПДФО в такому випадку буде фізособа.

Але підприємство має право списати заборгованість за власної ініціативи до закінчення строку позовної давності. Така заборгованість теж буде включатися до доходів фізичної особи та оподатковуватися ПДФО відповідно до підпункту «д» підпункту 164.2.17 ПК. При такому списанні підприємству треба бути уважнішим. Фізособа буде сплачувати ПДФО тільки тоді, коли підприємство повідомить її про анулювання (прощення) боргу та включить суму боргу до форми №1ДФ за підсумками звітного періоду анулювання такої заборгованості. Підприємство може повідомити фізособу про списання боргу в один з таких способів:

  • рекомендованим листом з повідомленням про вручення;
  • шляхом укладання відповідного договору;
  • шляхом надання повідомлення під особистий підпис.

Зверніть увагу! Не дотримавшись вказаних умов, підприємство повинно самостійно сплатити до бюджету суму ПДФО.

В обох випадках підприємству потрібно відобразити дохід фізособи у формі №1ДФ. Так, якщо дохід фізособи визнано за підпунктом 164.2.7 ПК, то його слід відображати за ознакою доходу «107», якщо ж за підпунктом «д» підпункту 164.2.17 ПК — то за «126». Слід зазначити, що коли обов’язок сплати ПДФО згідно з нормами ПК належить фізособі, то графи «4» та «4а» у формі №1ДФ в обох випадках не заповнюють, тобто варто проставити «0».

Зауважимо, що норми ПК не передбачають перекладення обов’язків сплати ПДФО на підприємство-позикодавця в разі недостатності коштів або майна у фізособи.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах