Робоча ситуація дня: Купівля легкового автомобіля у фізичної особи за готівку

5 вересня 2013 51
Юридична особа придбаває легковий автомобіль за договором купівлі-продажу у фізичної особи. Які податки повинна сплатити фізична особа за цією операцією? Які податки юридична особа, як податковий агент, зобов’язана перерахувати до бюджету? Якщо розрахунок здійснено готівкою, чи передбачено обмеження щодо суми оплати?

Юридична особа придбаває легковий автомобіль за договором купівлі-продажу у фізичної особи. Які податки повинна сплатити фізична особа за цією операцією? Які податки юридична особа, як податковий агент, зобов’язана перерахувати до бюджету? Якщо розрахунок здійснено готівкою, чи передбачено обмеження щодо суми оплати?

Дохід, отриманий фізичною особою від продажу легкового автомобіля не частіше одного разу в звітному році, не оподатковується (п. 173.2 Податкового кодексу України; ПК). При продажу другого і наступних автомобілів у звітному році продавець сплачує ПДФО за ставкою 5%.

Відповідно до пункту 173.3 ПК податковим агентом є юридична особа, яка зобов’язана нарахувати, утримати і перерахувати ПДФО. Для того щоб правильно утримати ПДФО, пропонуємо звернутися із запитом в Реєстр об’єктів рухомого майна, аби дізнатися, який за рахунком автомобіль продає фізична особа.

Порядок отримання виписок з Держреєстру обтяжень рухомого майна прописано в розділі 4 Інструкції про порядок ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна та заповнення заяв, затвердженої наказом Мін’юсту від 29.07.2004 № 73/5. Інформацію з реєстру надає на письмовий запит Державне підприємство «Інформаційний центр» Мін’юсту України або будь-який нотаріус. За виписку передбачено плату — 34 грн. без комісії банку. ПДФО можна перерахувати наступного дня після виплати доходу з каси підприємства (пп. 168.1.4 ПК).

Десятитисячне обмеження не поширюється на розрахунки готівкою підприємств з фізичними особами (абз. «а» п. 2.3 Положення про ведення касових операцій в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637).

Також покупець не повинен сплачувати пенсійний збір до Пенсійного фонду при придбанні такого автомобіля. (п. 8 ст. 4 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР; далі — Закон № 400).

Нагадаємо, що згідно з пунктом 7 статті 1 Закону № 400 платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи , які набувають права власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні. Виняток становлять легкові автомобілі, якими забезпечуються інваліди і автомобілі, що переходять у власність спадкоємцям згідно із законом.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах