Питання та відповіді щодо застосування норм постанови Правління Національного банку України від 06.06.2013 №210 "Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою"

6 вересня 2013 10
При здійсненні розрахунків між фізичною особою та підприємством на суму, яка перевищує 150 тисяч гривень, яким чином необхідно переводити готівку у безготівкову форму

При здійсненні розрахунків між фізичною особою та підприємством (підприємцем) на суму, яка перевищує 150 тисяч гривень, яким чином необхідно переводити готівку у безготівкову форму (шляхом відкриття нового поточного рахунку, переказу готівки на вже існуючий рахунок тощо)?

Розрахунки фізичних осіб з юридичними особами, фізичними особами-підприємцями за товари (роботи, послуги), вартість яких перевищує 150 000 гривень, мають здійснюватися в безготівковому порядку, зокрема шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок. При цьому переказ може бути ініційований за допомогою, наприклад, платіжної картки. Такі розрахунки також можна здійснювати шляхом внесення готівки для подальшого зарахування коштів на поточні рахунки юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців — отримувачів коштів.

2. Яким чином здійснюються розрахунки між фізичними особами за договорами купівлі-продажу понад 150 000 гривень, які підлягають нотаріальному посвідченню?

Розрахунки між фізичними особами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню понад 150 тисяч гривень, можуть здійснюватись, зокрема, шляхом:

а) переказу коштів з поточного рахунку фізичної особи — покупця на поточний рахунок іншої фізичної особи — продавця.

Фізична особа — покупець ініціює переказ коштів з поточного рахунку за допомогою платіжних інструментів, визначених Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, зокрема платіжного доручення, а також електронного платіжного засобу (платіжної картки), якщо його емітовано до цього рахунку;

б) внесення та/або переказу коштів на окремий поточний рахунок нотаріуса.

При такому здійсненні розрахунків кошти, які попередньо зараховано фізичною особою — покупцем на окремий поточний рахунок нотаріуса, належать фізичній особі — покупцю до завершення процедури нотаріального посвідчення договору (далі — договір купівлі-продажу). Після посвідчення договору купівлі-продажу кошти перераховуються нотаріусом на відповідний рахунок фізичної особи — продавця. Кошти, зараховані на окремий поточний рахунок нотаріуса, не можуть бути використані на інші цілі, ніж зазначені в договорі купівлі-продажу ні нотаріусом, ні фізичною особою — покупцем;

в) відкриття вкладного (депозитного) рахунку на ім’я іншої фізичної особи на інших умовах повернення коштів, встановлених договором (стаття 1060 Цивільного кодексу України).

Порядок відкриття вкладного (депозитного) рахунку однією фізичною особою на ім’я іншої фізичної особи визначено пунктом 10.7 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 № 492.

Фізична особа — покупець може відкрити в банку вкладний (депозитний) рахунок на ім’я іншої фізичної особи — продавця для зарахування на цей рахунок коштів у сумі, обумовленій договором купівлі-продажу. Розпорядження рахунком та коштами, які будуть зараховані на цей рахунок продавцем можливе лише на умовах, передбачених договором банківського вкладу, зокрема пред’явлення до банку підписаного сторонами та нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу. Умови договору банківського вкладу можуть бути змінені тільки фізичною особою — покупцем, якщо не відбулось укладення та нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу;

г) застосування акредитивної форми розрахунків (покритого безвідкличного акредитиву).

Переваги такого здійснення розрахунків полягають у тому, що фізична особа — продавець зможе розпорядитися коштами, заброньованими на рахунку, за умови пред’явлення підписаного сторонами та нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу без будь-яких відкладальних умов;

ґ) внесення готівки на поточний рахунок фізичної особи — отримувача.

3. Чи необхідно дотримуватися безготівкової форми розрахунків між фізичними особами за договором купівлі-продажу на загальну суму понад 150 000 гривень, який підлягає нотаріальному посвідченню, якщо розрахунки за договором здійснюються кількома платежами меншого розміру?

Якщо сума розрахунку між фізичними особами за договором купівлі-продажу, який підлягає нотаріальному посвідченню, перевищує 150 000 гривень, у безготівковій формі здійснюються всі розрахунки на загальну суму договору незалежно від розміру кожного платежу.

4. Чи поширюються вимоги Постанови № 210 на розрахунки за участю фізичних осіб за договорами, які були укладені до набрання чинності цією Постановою?

Дотримання обмежень щодо суми готівкових розрахунків з фізичними особами, встановлених Постановою № 210, з 01.09.2013 є обов’язковим при проведенні будь-яких розрахунків за участю фізичних осіб незалежно від дати укладення договору, за яким вони здійснюються.

5. За яким курсом буде відбуватися продаж готівкової іноземної валюти за гривні для подальшого здійснення розрахунків у гривнях у безготівковій формі?

Для подальшого проведення безготівкових розрахунків у гривнях фізична особа — резидент України може здійснити в уповноваженому банку операцію з продажу готівкової іноземної валюти за готівкові гривні відповідно до порядку, установленого Інструкцією про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України. Ця валютно-обмінна операція буде проведена за курсом купівлі готівкової іноземної валюти, що встановлений банком на день проведення операції. При цьому гривневий еквівалент від продажу готівкової іноземної валюти може бути внесений на власний поточний рахунок або перерахований на поточний рахунок іншої особи.

Також фізичні особи (резиденти та нерезиденти України) можуть відкрити в банку поточний рахунок в іноземній валюті або скористатися наявним рахунком та внести готівкову іноземну валюту на цей рахунок. Для продажу іноземної валюти з рахунку фізичній особі необхідно надати до банку заяву про продаж іноземної валюти за формою, встановленою Положенням про порядок та умови торгівлі іноземною валютою (далі — Положення).

Відповідно до пункту 36 розділу І Положення банк здійснює операцію з продажу іноземної валюти за договірним обмінним курсом.

Гривневий еквівалент проданої іноземної валюти зараховується на власний поточний рахунок фізичної особи в гривнях для подальшого здійснення безготівкових розрахунків.

Готівкові кошти зараховуються на поточний рахунок фізичної особи — нерезидента за наявності підтвердження джерел їх походження (глава 7 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах).

6. Який розмір комісії буде встановлюватись банками за проведення операції переказу коштів та відкриття рахунків? Чи будуть регулятором встановлені гранично допустимі розміри комісій?

Відповідно до частини дванадцятої статті 47 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банк самостійно встановлює процентні ставки та комісійну винагороду за надані послуги, а статтею 53 цього Закону України банку забороняється встановлювати процентні ставки та комісійні винагороди на рівні нижче собівартості банківських послуг у цьому банку.

Разом з тим, Національним банком України направлено листа Незалежній асоціації банків України з пропозицією спільно з ними опрацювати можливість оптимізації структури доходів та недопущення додаткового фінансового навантаження на фізичних осіб, у частині сплати сум комісійної винагороди банку за переказ коштів.

7. Які ще додаткові витрати може нести покупець?

На наш погляд, витрати в частині сплати комісійних за операціями з переказу коштів через банк не повинні обходитись покупцям дорожче, ніж витрати щодо проведення операцій з готівкою, адже здійснення таких операцій є абсолютно стандартними і відноситься до звичайних банківських операцій.

8. Які банки є найбільш надійними для здійснення подібних операцій, та де можна знайти рейтингову інформацію стосовно надійності банків?

На сайті Офіційного інтернет-представництва Національного банку України у розділі "Банківський нагляд" можна знайти інформацію щодо діяльності та фінансового стану банків України, на підставі якої можна зробити висновок стосовно надійності того чи іншого банку.

9. Яким чином буде здійснюватись контроль за виконанням норм даної постанови?

Згідно з підпунктами 191.1.4 і 20.1.10 Податкового кодексу України контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) здійснюють органи державної податкової служби.

10. Чи передбачені санкції за невиконання вимог даної постанови?

Відповідно до статті 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу — підприємця, посадових осіб юридичної особи.

11. Чи стосується гранична сума розрахунків готівкою (150 000 грн.) загальної суми розрахунків між підприємством (підприємцем) та фізичними особами за день в цілому?

Згідно з пунктом 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 та пункту 1 Постанови № 210 у редакції, що діятиме з 01.09.2013, підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою з фізичною особою в межах 150 000 гривень протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами. При цьому кількість фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах