Робоча ситуація дня: Оподатковуємо ПДВ сільгосппродукцію, поставлену за ціною, що є нижчою за ринкову

10 жовтня 2013 14
Згідно з договором оренди земельних паїв сільгосппідприємство (платник ПДВ за спецрежимом) розрахувалось із пайовиками власною вирощеною сільгосппродукцією за ціною, значно нижчою за ринкову. Чи потрібно здійснювати умовний продаж на різницю між відпускною та звичайною (ринковою) ціною? Якщо так, то в якій декларації з ПДВ відображати податкові зобов’язання: загальній чи спеціальній?

Згідно з договором оренди земельних паїв сільгосппідприємство (платник ПДВ за спецрежимом) розрахувалось із пайовиками власною вирощеною сільгосппродукцією за ціною, значно нижчою за ринкову. Чи потрібно здійснювати умовний продаж на різницю між відпускною та звичайною (ринковою) ціною? Якщо так, то в якій декларації з ПДВ відображати податкові зобов’язання: загальній чи спеціальній?

Так, потрібно.

За загальним правилом база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості. Звичайні ціни застосовуються лише у разі здійснення контрольованих операцій. Такі вимоги містить пункт 188.1 Податкового кодексу України (ПК).

У той же час ціна, визначена сторонами договору, і є звичайною ціною. Але слід пам’ятати, що звичайна ціна має відповідати рівню ринкових цін (пп. 14.1.71 ПК).

Отже, незважаючи на те, що базою оподаткування ПДВ в неконтрольованих операціях є договірна вартість, така вартість не повинна бути нижчою за ринкові ціни, а значить — за рівень звичайних цін.

Якщо платник ПДВ здійснив постачання власних сільськогосподарських товарів за договірною ціною, яка є нижчою за звичайну ціну, він повинен виписати дві податкові накладні:

  • першу — на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання;
  • другу — на суму, розраховану виходячи з перевищення звичайної ціни над фактичною.

У податковій накладній, яка виписана на суму перевищення звичайної ціни над фактичною, робиться позначка «01». Така податкова накладна покупцю не надається.

Це передбачено пунктом 17 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 01.11.2011 № 1379 (далі — Наказ № 1379).

Платник ПДВ на спецрежимі надає до податкового органу дві податкові декларації з ПДВ: загальну з позначкою «0110» та спеціальну з позначкою «0121». Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Мінфіну від 25.11.2011 № 1492 (далі — Наказ № 1492).

До спеціальної декларації включаються лише ті операції, які стосуються спеціального режиму (п. 6 розд. І Наказу № 1492).

Згідно зі спеціальним режимом оподаткування сума ПДВ, нарахована сільгосппідприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів, не підлягає сплаті до бюджету. Вона залишається у розпорядженні такого підприємства для:

  • відшкодування суми ПДВ, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит;
  • інших виробничих цілей (п. 209.2 ПК).

У рядку 1 декларації 0121 вказуються виключно операції з постачання сільгосппідприємством вироблених (наданих) сільськогосподарських товарів/послуг на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах (пп. 3.2.1 розд. V Наказу № 1492).

Тому в рядок 1 декларації 0121 потрібно включити обсяг постачання сільськогосподарських товарів за договірною ціною.

При цьому сума перевищення звичайної (ринкової) ціни над договірною відображається у декларації 0110 і не бере участі у визначенні питомої ваги вартості сільськогосподарської продукції.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль