Робоча ситуація дня: Спори у сфері ЗЕД: судове врегулювання

5 листопада 2013 19
Підприємство заключає договори на модернізацію обладнання, зокрема з Італією. Як правильно прописати в договорі умову вирішення спорів у судовому порядку? Де повинні розглядатись спори у сфері ЗЕД: у Міжнародному арбітражному суді м. Києва чи тієї країни, яка надає послуги?

Підприємство заключає договори на модернізацію обладнання, зокрема з Італією. Як правильно прописати в договорі умову вирішення спорів у судовому порядку? Де повинні розглядатись спори у сфері ЗЕД: у Міжнародному арбітражному суді м. Києва чи тієї країни, яка надає послуги?

Основними нормативно-правовими актами України, що регулюють порядок укладання та особливості зовнішньоекономічних договорів, є:

  • Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-XII (далі — Закон про ЗЕД);
  • Закон України «Про міжнародне приватне право» від 23.06.2005 № 2709-IV (далі — Закон № 2709);
  • Закон України «Про міжнародний комерційний арбітраж» від 24.02.1994 № 4002-XII;
  • Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затверджене наказом Мінекономрозвитку України від 06.09.2001 № 201 (далі — Положення № 201).

Перелік умов, які повинні бути передбачені у зовнішньоекономічному договорі, встановлено пунктом 1 Положення № 201.

Урегулювання спорів у судовому порядку є однією з умов такого договору. У цьому розділі договору визначаються умови та порядок вирішення спорів у судовому порядку щодо тлумачення, невиконання та/або неналежного виконання контракту. Крім того, зовнішньоекономічним договором визначається (пп. 1.12 Положення № 201):

назва суду або чіткі критерії визначення суду будь-якою зі сторін залежно від предмета та характеру спору;

погоджений сторонами вибір матеріального і процесуального права, яке буде застосовуватися цим судом;

правила процедури судового урегулювання.

Правила міжнародних договорів України мають пріоритет по відношенню до правил, передбачених у відповідному акті законодавства України (ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» від 29.06.2004 № 1906-IV, ст. 3 Закону № 2709).

Між Урядом України і Урядом Італійської Республіки укладено Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування доходів і капіталу та попередження податкових ухилень, ратифіковану Законом України від 17.03.1999 № 502-XIV. Дана Конвенція не містить конкретних вимог щодо процедури вирішення спорів.

Тому при укладанні зовнішньоекономічного договору сторони можуть самостійно обрати право, що буде регулювати зміст правочину (ст. 32 Закону № 2709).

Спори, що виникають між суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності, за згодою сторін можуть розглядатись, зокрема, господарським судом або Міжнародним комерційним арбітражним судом при Торгово-промисловій палаті України (ст. 38, 39 Закону про ЗЕД).

Якщо ж сторони договору не дійшли згоди щодо права, що підлягає застосуванню до цього договору, то буде застосовуватись право, яке має найбільш тісний зв’язок з договором.

У даному випадку стороною, що повинна здійснити виконання, яке має вирішальне значення для змісту правочину, є виконавець послуг (ст. 44 Закону № 2709).

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах