Строки сплати податкового боргу на умовах розстрочення: позиція суду

23 грудня 2013 17
ВАСУ визнав неправомірним податкове повідомлення-рішення, яким зобов’язано платника податків сплатити штраф у розмірі 20% за порушення ним граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з ПДВ

ВАСУ, погодившись із судами попередніх інстанцій, визнав неправомірним податкове повідомлення-рішення, яким зобов’язано платника податків сплатити на підставі пункту 126.1 Податкового кодексу України (ПК) штраф у розмірі 20% за порушення ним граничного строку сплати суми грошового зобов’язання з ПДВ, визначеного пунктом 57.1 ПК.

Адже у справі, яка розглядалась, податковий орган не врахував, що рішеннями суду встановлені інші строки сплати розстрочених податкових зобов’язань, ніж передбачені законодавством для сплати податкових зобов’язань згідно з поданою платником податку податковою декларацією.

Зокрема, відповідно до пункту 57.1 ПК платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій ним податковій декларації, протягом 10 к. дн., що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених ПК.

Але вказане положення Податкового кодексу України, на думку судів, стосується строків сплати податкових зобов’язань, визначених самостійно платником податку в податковій декларації, а не строків сплати розстрочених податкових зобов’язань, які були стягнуті за постановою суду. 

Також ВАСУ нагадав, що відповідно до пункту 126.1 ПК у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених ПК, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

  • при затримці до 30 к. дн. включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;
  • при затримці більше 30 к. дн., наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.

 При цьому суд наголосив, що зазначене положення Податкового кодексу України встановлює відповідальність саме за несплату узгодженої суми грошового зобов’язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених ПК. І ці вимоги аж ніяк не поширюються на випадки сплати податкових зобов’язань, які були розстрочені платнику податків та якщо строки сплати податкового зобов’язання були визначені постановами і ухвалами суду.

Таким чином, податковий орган неправомірно ототожнив порядок застосування процедур погашення податкового боргу платників податків, передбачених главою 9 розділу ІІ ПК, із порядком виконання судових рішень.

Згідно з пунктом 100.1 ПК розстроченням, відстроченням грошових зобов’язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов’язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 ПК.

Отже, визначення строків сплати податкового боргу має проводитись податковим органом з урахуванням їх перенесення, про яке йдеться в умовах розстрочення.Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль