Робоча ситуація дня: Чи повинен підприємець вести облік товарних запасів на складах

14 січня 2014 10
Чи зобов’язаний підприємець — платник єдиного податку вести облік товарних запасів на складах або за місцем їх реалізації та здійснювати продаж лише тих товарів, які відображено в такому обліку?

Чи зобов’язаний підприємець — платник єдиного податку вести облік товарних запасів на складах або за місцем їх реалізації та здійснювати продаж лише тих товарів, які відображено в такому обліку?

Згідно з пунктом 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахунки за готівку при продажу товарів чи наданні послуг, зобов’язані вести облік товарних запасів на складах або за місцем їх реалізації та здійснювати продаж лише тих товарів, які відображено у такому обліку. Але з цього правила є виняток. Вести облік товарних запасів не зобов’язані особи, які здійснюють діяльність за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів або наданих послуг.

Платники єдиного податку 1, 2, 3 та 5 групи, які не є платниками ПДВ, ведуть Книгу обліку доходів, а платники 3, 5 груп — платники ПДВ ведуть Книгу обліку доходів і витрат, які затверджено наказом Мінфіну від 15.12.2011 № 1637 (далі — Наказ № 1637). Будь-якого іншого обліку єдиноподатники вести не зобов’язані. При цьому записи у відповідні графи зазначених Книг обліку здійснюються загальним підсумком за день, а облік обсягів реалізованих товарів чи послуг у Книгах не ведеться.

Отже, ні ПК, ні Наказ № 1637 не передбачають ведення платниками єдиного податку обліку товарних запасів. Аналогічну позицію викладено в ухвалі Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2011 у справі № 2-а-4190/10/2170.

У той же час відсутність обов’язку ведення обліку товарних запасів не звільняє підприємця — платника єдиного податку від обов’язку мати первинні документи, що підтверджують доходи та витрати, пов’язані з визначенням об’єктів оподаткування.

Незважаючи на те, що документи щодо витрат єдиноподатників не беруть участі у визначенні розміру єдиного податку, належного до сплати у бюджет, у разі відсутності первинних документів, що підтверджують походження товарів, податкова служба застосовує до платників єдиного податку штраф у розмірі:

510 грн. — за перше та 1020 грн. — за повторне протягом року порушення, пов’язане з незабезпеченням таким платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів (п. 121.1 ПК);

від 51 грн. до 136 грн. — за перше та від 85 грн. до 136 грн. — за повторне протягом року порушення ведення обліку доходів та витрат (ст. 164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Також слід звернути увагу, що з такою позицією погоджуються суди. Як приклад можна навести постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09.12.2011 у справі № 2а-0870/9826/11.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Expertus: Податки»Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль