Робоча ситуація дня: Оподаткування держмита, сплаченого при держреєстрації права оренди земельної ділянки

20 березня 2014 0
За державну реєстрацію договорів оренди платить фермер-орендар. Чи включається ця сума в оподатковуваний дохід орендодавця-фізособи з метою оподаткування ПДФО?

За державну реєстрацію договорів оренди платить фермер-орендар. Чи включається ця сума в оподатковуваний дохід орендодавця-фізособи з метою оподаткування ПДФО?

Ні, не включається.

Згідно з частиною 10 статті 79-1 Земельного кодексу України державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV (далі — Закон № 1952) обов’язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам. Зокрема, підлягають обов’язковій державній реєстрації (ч. 2 ст. 4 Закону № 1952):

  • право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб;
  • право оренди земельної ділянки.

Частиною 7 статті 16 Закону № 1952 встановлено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим законом. Форми заяв та запитів, а також вимоги до їх заповнення затверджені наказом Мін’юсту від 17.04.2012 № 595/5. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку (ч. 3 ст. 16 Закону № 1952).

Таким чином, зареєструвати право оренди земельної ділянки на підставі заяви може:

  • сам власник земельної ділянки, (інший правонабувач);
  • уповноважена ним особа;
  • державний кадастровий реєстратор.

Зокрема уповноваженою особою може бути орендар. Для здійснення реєстрації в Державному реєстрі прав необхідно, щоб орендодавець земельної ділянки надав орендарю засвідчене в установленому порядку доручення провести таку реєстрацію та оригінали документів (або їх засвідчені копії).

Отже, Законом № 1952 не встановлений виключний обов’язок реєстрації договору оренди земельної ділянки власником (орендодавцем — фізичною особою). За проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень справляється державне мито. Тому не має підстав вважати сплату мита орендарем доходом орендодавця — фізичної особи.

Суб’єкт господарської діяльності — орендар відносить на собівартість виробленої сільськогосподарської продукції суму, сплачену за реєстрацію права оренди земельної ділянки.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Expertus: Податки»



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах