Робоча ситуація дня: Договір дорожчий за гроші

24 березня 2014 28
Підприємство отримує поворотну фінансову допомогу від засновника у разі потреби в грошових коштах. Чи можна укласти із засновником один договір, за яким протягом року, за необхідності, отримувати та повертати таку фінансову допомогу?

Підприємство отримує поворотну фінансову допомогу від засновника у разі потреби в грошових коштах. Чи можна укласти із засновником один договір, за яким протягом року, за необхідності, отримувати та повертати таку фінансову допомогу?

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України; ЦК).

При укладенні договору сторони можуть визначати його зміст на основі вільного волевиявлення. Сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству (ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу України; ГК).

Водночас слід врахувати, що договір має містити істотні умови: предмет, ціну та строк дії договору. Такий обов’язок встановлено частиною 3 статті 180 ГК.

Правовою основою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики. Відносини за договором позики регулюються відповідно до статей 1046–1053 ЦК.

За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти. У свою чергу, позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів у строк та в порядку, що встановлені договором.

Враховуючи зазначене, договір про надання поворотної фінансової допомоги може укладатись як на кожну окремо отриману суму, так і на загальну суму, але із вказаним графіком її надання. Графік має містити дати надання допомоги, суми та строки її повернення. Такий графік можна скласти у вигляді додатку до договору. У разі зміни строків надання чи повернення поворотної фінансової допомоги або її суми дозволяється вносити коригування шляхом укладення додаткової угоди.

На нашу думку, у ситуації, коли поворотна фінансова допомога надається засновником у разі потреби (тобто строки її надання невизначені), доцільно укладати договір на кожну надану суму окремо. Крім зручності використання в обліку підприємства, такий договір слугуватиме підтвердженням правомірності застосування вимог Податкового кодексу України (ПК) в частині оподаткування податком на прибуток суми отриманої допомоги.

Нагадаємо, що отримання поворотної фінансової допомоги не призводить до збільшення податкового доходу платника податку (пп. 136.1.20 ПК). Однак надалі податкові наслідки такої операції мають певні особливості, обумовлені податковим статусом надавача та строком повернення йому фінансової допомоги.

Так, у разі повернення такої допомоги засновнику пізніше, ніж через 365 к. дн. з дня її отримання, підприємство-отримувач має включити її до складу податкових доходів відповідного звітного періоду (за умови, що засновник не є платником податку на прибуток). Якщо ж засновник є платником податку на прибуток на загальних підставах, підприємство має включити до складу податкових доходів умовно нараховані проценти.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Expertus: Податки»



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль