«Гаряча лінія» на тему: «Особливості процедури Декларування доходів громадян, отриманих у 2013 році. Податок на доходи фізичних осіб»

24 квітня 2014 10
Платник податку, який отримує аліменти від нерезидента, зобов’язаний включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та сплатити податок до бюджету

В ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів у м. Києві проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Особливості процедури Декларування доходів громадян, отриманих у 2013 році. Податок на доходи фізичних осіб». На запитання абонентів відповіла заступник начальника ДПІ у Подільському р-ні ГУ Міндоходів у м. Києві Яременко Світлана Іванівна.

Наводимо перелік запитань, які були поставлені платниками податків:

1. Хто є податковим агентом згідно з Податковим кодексом?

Відповідь: Згідно з підпунктом 14.1.180 Податкового кодексу України (ПК) податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб — юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента — юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Податкового кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм у порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV Податкового кодексу.

2. Як оподатковуються аліменти, у тому числі отриманні від батька — нерезидента?

Відповідь: Відповідно до підпункту 165.1.14 ПК аліменти, що виплачуються платнику податку згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін у сумах, визначених згідно із Сімейним кодексом України, за винятком виплати аліментів нерезидентом незалежно від їх розміру, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з пунктом 170.11 ПК, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку  отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставками, визначеними в пункті 167.1 ПК.

Платник податку, який отримує аліменти від нерезидента, зобов’язаний включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та сплатити податок до бюджету.

Отже, платник податку  отримувач аліментів від нерезидента зобов’язаний включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу (подати річну податкову декларацію) та сплатити податок до бюджету за ставками 15% та/або 17% залежно від суми отриманих у звітному місяці доходів.

3. Чи підлягає оподаткуванню ПДФО виграш фізичної особи в державну грошову лотерею?

Відповідь: Відповідно до підпункту 164.2.8 ПК до загального місячного (річного) оподаткованого доходу включається дохід у вигляді виграшів, призів (крім виграшів та призів у державну грошову лотерею в розмірах, передбачених у підпункті 165.1.46 ПК).

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи, зокрема сума коштів, отриманих як виграш, приз у державну грошову лотерею в розмірі, що не перевищує 50 мінімальних заробітних плат, розмір якої встановлюється законом.

4. Чи необхідно подавати декларацію про майновий стан і доходи, якщо в 2013 році банк анулював фізичній особі суму боргу за кредитним договором до закінчення строку позовної давності?

Відповідь: Якщо банк анулює платнику податку суму боргу за кредитним договором до закінчення строку позовної давності, то вважається, що платник податку отримав дохід у вигляді додаткового блага.

Адже в підпункті 14.1.47 ПК зазначається, що додаткові блага  це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку.

У такому випадку банк має відобразити інформацію щодо суми доходу в податковій звітності за підсумками звітного періоду, в якому було нараховано такий дохід, а платник податку зобов’язаний відобразити вказаний дохід у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, отримані в 2013 році, та самостійно сплатити зазначену в ній суму податкового зобов’язання.

5. Якщо студент зареєстрований як приватний підприємець, чи має він право на податкову знижку?

Відповідь: Отримати цю знижку може лише той платник податків, котрий отримував доходи у вигляді заробітної плати у звітному податковому році.  Суб’єкти господарської діяльності  фізичні особи не можуть скористатися правом на податкову знижку, якщо вони отримують лише доходи від підприємницької діяльності.

6. Хто повинен сплатити податок при отриманні у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав?

Відповідь: Особами, відповідальними за сплату податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню і зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями-резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини.

Згідно зі статтею 174.4. ПК нотаріус щокварталу подає до органу державної податкової служби за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину та/або посвідчення договорів дарування в порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку.

Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за  звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах