Робоча ситуація дня: Строк використання придбаного автомобіля, що був у використанні

25 квітня 2014 24
Підприємство придбало в юридичної особи за справедливою вартістю легковий автомобіль, який був у використанні з 2009 року. У Податковому кодексі встановлено, що мінімальний строк амортизації транспортних засобів складає п’ять років. Чи можна встановити менший строк амортизації для вищевказаного автомобіля, адже п’ять років для нього — завеликий строк?

Ні, не можна. У майбутньому автомобіль можна списати раніше за рішенням платника податку.
Придбаний автомобіль зараховується на баланс підприємства за первісною вартістю, яка згідно з пунктом 8 П(С)БО 7 «Основні засоби» складається із суми, сплаченої продавцю автомобіля (купівельна вартість без непрямих податків) та витрат, пов’язаних із придбанням автомобіля (реєстраційні збори, державне мито, страхування доставки тощо).
Строком корисного використання (експлуатації) автомобіля вважається очікуваний період часу, протягом якого він буде використовуватися підприємством або з його використанням буде виконано очікуваний підприємством обсяг робіт, послуг (п. 4 П(С)БО 7).

Пунктом 24 П(С)БО 7 та підпунктом 145.1.3 Податкового кодексу України (ПК) передбачено, що при визначенні строку корисного використання (експлуатації) основного засобу слід ураховувати:

  •     очікуване використання об’єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;
  •     фізичний та моральний знос, що передбачається;
  •     правові або інші обмеження щодо строків використання об’єкта та інші фактори.


При цьому П(С)БО 7 не встановлює жодних обмежень щодо строків корисного використання основних засобів.
Щодо податкового обліку, у пункті 145.1 ПК визначено класифікацію груп основних засобів та інших необоротних активів, а також встановлено мінімально допустимі строки їх амортизації. Для автотранспорту цей строк становить п’ять років.
Норми бухгалтерського та податкового обліку дозволяють переглядати строк корисного використання (експлуатації) основних засобів у разі зміни очікуваних економічних вигод від його використання. Однак і в цьому випадку він не може бути меншим, ніж визначено в пункті 145.1 ПК (п. 25 П(С)БО 7, пп. 145.1.4 ПК).

Щоб у подальшому не утримувати автомобіль, який стане економічно не вигідним підприємству, рекомендуємо скористатися пунктом 146.16 ПК, згідно з яким основний засіб може бути ліквідовано за рішенням платника податку або з незалежних від платника податку обставин (платник податку змушений відмовитися від використання таких основних засобів внаслідок загрози чи неминучості їх заміни, руйнування або ліквідації).
Отже, у звітному періоді, у якому керівник підприємства приймає рішення про неможливість подальшого використання автомобіля, списати його та включити до складу витрат суму вартості, яка амортизується, за вирахуванням сум накопиченої амортизації автомобіля.
Для ліквідації автомобіля внаслідок його непридатності для подальшої експлуатації наказом керівника підприємства створюється комісія, яка після огляду автомобіля і визнання його непридатним для подальшої експлуатації або відновлення складає «Акт на списання автотранспортних засобів» (ф. № ОЗ-4). Після затвердження цього акта керівником підприємства та зняття автомобіля з обліку в ДАІ він підлягає розбиранню. Придатні для використання деталі передають на склад і оприбутковують як запасні частини, а непридатні — як металобрухт.

Цього вимагає підпункт «г» пункту 198.5 ПК. База оподаткування в цьому випадку визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості автомобіля станом на початок звітного (податкового) періоду, у якому він списується (пункту 189.1 ПК).

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Expertus: Податки»



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль