Питання сплати військового збору й оподаткування благодійної допомоги розглянули під час інтернет-семінару

16 жовтня 2014 20
Головне управління ДФС у Київській області відповіло на запитання платників щодо норм податкового законодавства України під час проведеного інтернет-семінару

Відповіді на актуальні запитання щодо роз’яснення норм податкового законодавства України надавав начальник Головного управління ДФС у Київській області Олександр Базанов.

Яких умов необхідно дотриматись підприємству для включення благодійної допомоги на АТО до податкових витрат?

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги» від 02.09.2014 № 1668-VII (далі — Закон № 1668), для включення благодійної допомоги для потреб забезпечення проведення АТО до інших витрат звичайної діяльності без обмежень, платнику податків необхідно добровільно перераховувати (передавати) таку допомогу виключно таким організаціям як:

  • Збройні Сили України;
  • Нацгвардія України;
  • Служба безпеки України;
  • Служба зовнішньої розвідки України;
  • Державна прикордонна служба України;
  • Міністерство внутрішніх справ України;
  • Управління державної охорони України;
  • Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України;
  • іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх об’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету.

Перерахована (передана) благодійна допомога для потреб забезпечення проведення АТО цим організаціям включається до інших витрат лише на період проведення антитерористичної операції.

Підприємство ввозить на митну територію України тканину та нитки для виготовлення бронежилетів, чи підпадають такі товари під звільнення від оподаткування ПДВ?

Так, тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України (п. 32 підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу України; ПК), зокрема:

  • нитки для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях 5402 11 00 00 та 5407 10 00 00 згідно з УКТ ЗЕД;
  • тканина (матеріал) для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях 3920 10 89 90, 3921 90 60 00, 5603 14 10 00, 6914 90 00 00 згідно з УКТ ЗЕД.

Чи включаються до складу витрат під час обчислення податку на прибуток підприємств суми коштів або вартість товарів, які добровільно перераховані (передані) військовим формуванням для потреб забезпечення проведення АТО?

Підпунктом «а» підпункту 138.10.6 ПК встановлено, що суми коштів або вартість товарів, виконаних робіт, наданих послуг, добровільно перераховані (передані) протягом звітного року до Державного бюджету України або бюджетів місцевого самоврядування, до неприбуткових організацій, визначених у статті 157 ПК, включаються до складу інших витрат звичайної діяльності в розмірі, що не перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Окрім цього, відповідно до пункту 3 розділу І Закону № 1668, підрозділ 4 розділу XX «Перехідні положення» ПК доповнено пунктом 33 такого змісту: «Тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, до інших витрат звичайної діяльності без обмежень, передбачених підпунктом «а» підпункту 138.10.6 ПК, включаються суми коштів або вартість спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів та медичних виробів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення, а також інших товарів, виконаних робіт, наданих послуг за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, які добровільно перераховані (передані) Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення проведення антитерористичної операції».

Чи має учасник бойових дій право на отримання неоподатковуваної благодійної допомоги у вигляді ліків?

Так, допомога, яка надається платнику податку його роботодавцем або благодійними організаціями для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів не оподатковується за наявності відповідних підтверджуючих документів.

Така норма регламентована Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги», який набув чинності  26 вересня 2014 року.

Відповідно до закону, сума благодійної допомоги, виплаченої благодійниками та фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Право на отримання зазначеної неоподатковуваної благодійної допомоги мають учасники бойових дій та масових акцій громадського протесту, члени їхніх сімей, фізичні особи, які мешкали на території проведення антитерористичної операції або в Автономній Республіці Крим та були вимушені залишити ці місця проживання.

До оподатковуваного доходу також не включається допомога на будь-яку суму, що надається учасникам бойових дій та членам їхніх сімей для закупівлі або безпосередньо у вигляді спеціальних засобів індивідуального характеру, технічних засобів спостереження, лікарських засобів, засобів особистої гігієни та інших товарів, які належать  до визначеного Кабінетом Міністрів України переліку, а також для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення тощо. 

Який розмір благодійної допомоги для відновлення втраченого будинку не оподатковується?

Одержувачі благодійної допомоги (платники податку), зазначені в підпункті 165.1.54 ПК, мають право на отримання без оподаткування благодійної допомоги в сумі, що сукупно протягом звітного року не перевищує одну тисячу розмірів мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року, для відновлення втраченого майна та на інші потреби відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

У 2014 році ця сума складає 1 218 000 гривень.

Необхідно зазначити, що сума перевищення підлягає оподаткуванню податком на доходи з фізичних осіб за ставками 15% (17%) на підставі річної декларації, яку одержувач благодійної допомоги зобов’язаний подати в разі отримання такого доходу.

Які документи необхідно зібрати волонтерам, що допомагають військовослужбовцям (беруть участь в АТО) для звільнення такої благодійної допомоги від оподаткування?

По-перше, такі волонтери повинні бути зареєстровані в Реєстрі волонтерів АТО, який формує Державна фіскальна служба України. Його незабаром буде оприлюднено на офіційному сайті ДФС України.

По-друге, зазначеним волонтерам необхідно перераховувати (передавати) допомогу безпосередньо:

  • Збройним Силам України;
  • Національній гвардії України;
  • Службі безпеки України;
  • Службі зовнішньої розвідки України;
  • Державній прикордонній службі України;
  • Міністерству внутрішніх справ України;
  • Управлінню державної охорони України;
  • Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України;
  • іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх об’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету (п. 33 підрозд. 4 розд. XX ПК).

Понесені витрати можна підтвердити платіжним дорученням про перерахуванням коштів на рахунок відомства або актом приймання-передачі товарів за платіжними (розрахунковими) документами на придбання товарів.

Також необхідно зауважити, що від оподаткування звільняються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку, у тому числі для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів за рахунок коштів благодійної організації або його роботодавця, у тому числі в частині витрат роботодавця (пп. 165.1.19 ПК).

Як формуватимуть Реєстр фізичних осіб — волонтерів АТО?

Реєстр волонтерів антитерористичної операції формується та ведеться Державною фіскальною службою України, та оприлюднюється на її офіційному веб-сайті.

Для включення до Реєстру волонтерів АТО благодійник фізична особа подає:

  • заяву;
  • копію документа про реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта;
  • довідку з банку (довідки з банків) із зазначенням реквізитів рахунків, відкритих на ім’я такого волонтера, що призначені для здійснення благодійної діяльності.

Включення до Реєстру здійснюється за заявницьким принципом протягом одного робочого дня.

Витребування інших відомостей та документів, не зазначених вище, забороняється.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Освітні заходи

Семінар «Все про ПДВ і перевірки у 2017 році»

10 лютого 2017 року, Київ


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах