ФСС з ТВП відповідає на запитання страхувальників

20 лютого 2015 35
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповів на найбільш популярні запитання страхувальників

Застрахована особа хворіла з 1 вересня 2014 року по 15 січня 2015 року, стаж роботи 4 місяці. Чи застосовуються зміни в законодавстві при розрахунку допомоги за рахунок коштів Фонду соціального страхування, у зв’язку з набранням чинності з 01.01.2015 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 № 77?

Відповідно до листа Виконавчої дирекції ФСС з ТВП  від 17.01.2015 № 2.4-17-92:

  • для страхових випадків (допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, включаючи догляд за хворою дитиною, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами, допомога на поховання), які настали до 31.12.2014 включно, при визначенні права на матеріальне забезпечення та його розміру необхідно керуватися нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ;
  • для страхових випадків, які настали після 01.01.2015, необхідно застосовувати норми Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі — Закон № 1105).

У бланку листка непрацездатності відсутня графа щодо страхового стажу до 3 років. Як заповнювати листок непрацездатності?

Технічним описом листка непрацездатності, який затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від  03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, у третій частині зворотного боку листка непрацездатності (далі — ЛН) не передбачено текст щодо страхового стажу «до 3 років».

Тож при заповненні ЛН уповноважена особа може самостійно дописати текст щодо страхового стажу до 3 років.

Чи застосовується обмеження відповідно частини 4 статті 19 Закону України № 1105 у випадках, коли застрахована особа частину дванадцятимісячного періоду, що передує страховому випадку, знаходилась у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років або у відпустці по догляду за дитиною до 6-ти років?

Норма частини 4 статті 19 Закону № 1105 застосовується у вигляді обмеження визначеної на загальних підставах суми допомоги у розрахунку на місяць, якщо на момент настання страхового випадку застрахована особа не набула сумарно у дванадцятимісячному періоді, що передує страховому випадку, шестимісячний стаж.

Статтею 21 Закону України № 1105 визначено, що страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.

Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії у зв’язку з інвалідністю), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Отже, до страхового стажу включається лише період відпустки по догляду за дитиною до 3-х років і в такому випадку обмеження не застосовуються.

Період відпустки по догляду за дитиною до 6-ти років не включається до страхового стажу, оскільки в цей період не сплачуються страхові внески — і тоді необхідно застосовувати обмеження.

Я працюю на підприємстві 10 місяців, раніше більше року ніде не працював, загальний стаж роботи маю 5 років, захворів 16 січня 2015 року. На підприємстві запропонували принести довідку з Державного реєстру щодо страхового стажу. Хто має право отримати з Державного реєстру таку довідку?

Відповідно до статті 141 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 (далі — Закон № 2464), Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов’язані надавати безоплатно на вимогу застрахованих осіб інформацію, що міститься на їх персональних облікових картках у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Державний реєстр).

Відповідно до частини 5 статті 17 Закону № 2464, інформація з Державного реєстру надається на запит платника єдиного внеску та/або застрахованих осіб.

Оскільки страхувальникам (роботодавцям) така інформація про застрахованих осіб, які перебувають у трудових відносинах з цими страхувальниками, може надаватись виключно за період перебування особи у трудових відносинах зі страхувальником, то за довідкою про підтвердження стажу за весь період роботи доречно звертатись до органів Пенсійного фонду безпосередньо застрахованій особі.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах