Акциз на роздріб: роз’яснює Асоціація платників податків

26 березня 2015 22
АППУ опублікувала відповіді на розповсюджені запитання з приводу акцизного податку на роздріб

Яке юридичне обгрунтування терміну «суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі» для цілей нарахування акцизного податку? Хто відноситься до суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі?

Підпунктом 14.1.212 Податкового кодексу України (ПК) визначено: «Реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів — це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 ПК, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування».

Тож для цілей сплати акцизного податку до суб’єкта господарювання роздрібної торгівлі відноситиметься суб’єкт господарювання за наявності в нього однієї з таких ознак:

  • здійснення продажу пива, алкогольних напоїв,  тютюнових виробів, промислових замінників тютюну, а також деяких паливо-мастильних матеріалів, перелік яких зазначено в підпункті 215.3.4 ПК;
  • продаж безпосередньо громадянам або іншим кінцевим споживачам для некомерційного використання, в тому числі на об’єктах громадського харчування.

Чи обкладається акцизним податком паливо, яке реалізується через АЗС підприємствам та підприємцям по договорах поставок і яке згідно державного стандарту відноситься до оптової торгівлі?

У Правилах роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими постановою КМУ від 20.12.97 № 1442, зазначено, що роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу автозаправних станцій. Реалізація палива через АЗС є роздрібним продажем і підлягає оподаткуванню акцизним податком.

Асоціація платників податків України змушена зазначити про свою часткову незгоду з позицією ДФС України, адже очевидно, що не кожен факт продажу палива через АЗС є роздрібним продажем. Відповідно і Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами, на які посилається ДФС, не містять заборони на оптовий продаж пального через АЗС.

Чи обкладається акцизним податком паливо, яке знаходиться на АЗС на відповідальному зберіганні і видається підприємствам за допомогою системи управління колонками та РРО?

Підпунктом 213.1.9 ПК до об’єктів оподаткування акцизним податком віднесено операції саме з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами. Відповідно, при видачі паливо-мастильних матеріалів, які знаходяться на відповідальному зберіганні, не виникатиме об’єкт оподаткування акцизним податком.

Об’єкт  оподаткування акцизним податком у такому випадку виникатиме у власника паливо-мастильних матеріалів при продажу їх не підприємствам, а кінцевим споживачам.

Позиція ДФС щодо оподаткування акцизним платком роздрібної реалізації паливо-мастильних матеріалів за договорами комісії полягає в тому, що податкові зобов’язання зі сплати 5-відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова), під час здійснення розрахункових операцій.

Яким нормативним документом обгрунтовується формулювання терміну «комерційного використання»?

У Цивільному кодексі України зазначено, що комерційний представник — це особа, яка постійно та самостійно виступає представником підприємців при укладенні ними договорів у сфері підприємницької діяльності.

Тож словосполучення «комерційне використання» означає використання для цілей підприємницької діяльності, як виробничої так і невиробничої, у протиставленні до некомерційного використання — тобто використання не для цілей підприємницької діяльності, а для побутових та інших особистих потреб.

Згідно з яким пунктом Положення про форму та зміст розрахункового документа підприємство повинно зазначати суми акцизного податку у касовому чеку окремим рядком? Як проводити нарахування акцизного податку з реалізованого палива у випадку, якщо в чеку не виділяється акцизний податок?

На нараді в Комітеті Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, яка відбулась 16.03.2015 за участі представників АППУ та ДФСУ, було прийнято рішення про продовження контактів представників ДФС із представниками громадськості з цього питання.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Демодоступ

Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах