ФСС з ТВП щодо застосування норм закону про державне соцстрахування

11 червня 2015 32
ФСС з ТВП опублікував роз’яснення механізму застосування норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105

Як правильно оплатити листок непрацездатності по вагітності та пологах, якщо застрахована особа працює з 10 січня 2014 року за основним місцем роботи на 0,75 ставки з оплатою праці 1000 грн. і з 1 лютого 2014 року за сумісництвом на 0,5 ставки з оплатою праці 1000 грн.? Страховий випадок настав 06.05.2015.

Із 01.01.2015 матеріальне забезпечення та соціальні послуги за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надається за Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі — Закон № 1105).

Відповідно до статті 26 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу. Частиною другою цієї статті сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (на 01.05.2015 — 20 706 грн.), з якої сплачувались страхові внески до Фонду, та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (на 01.05.2015 — 1218 грн.).

Виходячи зі змін, внесених з 01.01.2015 до статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464, у разі якщо база нарахування єдиного внеску (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника. Тобто підприємство має нарахувати єдиний внесок із суми, не меншої суми мінімальної заробітної плати. Умовою застосування зазначеної норми є перебування найманого працівника у трудових відносинах повний календарний місяць, тобто за основним місцем роботи. Основним є місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору та де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої заноситься відповідний запис про роботу.

У разі коли сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць є меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку, необхідно здійснювати доплату до суми допомоги до рівня мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Для цього сума доплати розраховується як різниця між фактичним розміром допомоги та сумою допомоги, розрахованої так:

1218 грн. : 30,44 х 126 к. д. = 5041,26 грн.

Незважаючи на те, що заробітна плата (дохід) працівника за основним місцем роботи складає 1000 грн., розрахунок суми по вагітності та пологах потрібно провести виходячи з мінімальної заробітної плати, і вона буде 5041,26 грн.

Відповідно до роз`яснення, наданого Державною фіскальною службою України у листі від 14.02.2015 № 4979/7/99-99-17-03-01-17, для сумісників базою нарахування єдиного внеску є фактично нарахована заробітна плата незалежно від її розміру. При цьому роботодавець має право отримати від такого працівника (сумісника) підтвердження про місце основної роботи.

Тож оплату по вагітності та пологах за сумісництвом потрібно провести відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266), і якщо в розрахунковому періоді з 01.11.2014 по 30.04.2015 (181 календарний день), сума доходу 6 х 1000 = 6000,00 грн., то сума допомоги по вагітності та пологах за сумісництвом становитиме 6000,00 : 181 х 126 = 4176,80 грн.

Як правильно оплатити листок непрацездатності по вагітності та пологах, якщо працівник 04.05.2005 прийнята на постійне місце роботи медсестрою госпрозрахункового відділення, 13.01.2010 народила дитину, з 14.01.2010 по 13.01.2013 перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 14.01.2013 по 16.01.2016 перебуває у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до шести років? Страховий випадок настав 08.04.2015.

Відповідно до статті 25 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі  у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. У разі надання застрахованій особі відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами у період простою підприємства, установи, організації не з вини застрахованої особи, щорічної (основної чи додаткової відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, творчої відпустки допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. 

Відповідно до частини 3 статті 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504 відпустка без збереження заробітної плати надається в разі, якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет І типу (інсулінозалежний)  не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку, а якщо дитині встановлено категорію «дитина-інвалід підгрупи А» не більш як до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку.

У даному випадку працівник має право на оплату листка непрацездатності по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Розрахунок суми допомоги по вагітності та пологах визначається відповідно до пунктів 10, 14, 20 Порядку № 1266 шляхом ділення місячної тарифної ставки (посадового окладу), встановленої працівникові на момент настання страхового випадку, на 30,44 та множенням цієї суми на кількість календарних днів, що підлягають оплаті. У зв’язку з тим, що застрахована особа протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку має страховий стаж менше шести місяців, то нарахування суми допомоги по вагітності та пологах потрібно провести відповідно до вимог пункту 2 частини 4 статті 19 Закону № 1105. Розрахована допомога по вагітності та пологах повинна бути в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.

Якщо при розрахунку допомоги працівнику сума за місяць менше мінімальної заробітної плати, то потрібно зробити доплату. Сума доплати розраховується як різниця між фактичним розміром допомоги та сумою допомоги, розрахованої так:

1218 грн. : 30,44 х 126 к. д. = 5041,26 грн.



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух24, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Читайте без обмежень всі статті

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ форм та зразків
✓ найсвіжіших бухгалтерських новин
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль